Varză albă în România: 552 mii t în 2025
În 2025, România a recoltat 552.102 tone de varză albă de pe 35.012 hectare — cea mai mică recoltă din ultimii 11 ani, cu −2,4% față de 2024. Cea mai mare producție a fost în județele Dâmbovița, Timiș și Arad.
Cum a variat recolta de la un an la altul
Suprafața se schimbă puțin de la un an la altul; producția urmează mai ales vremea. Linia punctată e media anilor.
Tabel pe ani
| An | Suprafață (ha) | Producție (t) | Randament (t/ha) |
|---|---|---|---|
| 2025 | 35.012 | 552.102 | 15,77 |
| 2024 | 36.662 | 565.532 | 15,43 |
| 2023 | 36.720 | 643.316 | 17,52 |
| 2022 | 36.557 | 689.704 | 18,87 |
| 2021 | 37.966 | 919.961 | 24,23 |
| 2020 | 37.626 | 915.246 | 24,32 |
| 2019 | 47.153 | 985.842 | 20,91 |
| 2018 | 47.330 | 1.065.537 | 22,51 |
| 2017 | 46.200 | 1.026.575 | 22,22 |
| 2016 | 46.248 | 992.398 | 21,46 |
| 2015 | 48.718 | 1.077.978 | 22,13 |
Unde se cultivă varză albă
Cu cât județul e mai închis la culoare, cu atât valoarea e mai mare. Atinge un județ pentru detalii sau alege anul.
- Dâmbovița91.216 t16,5% din țară
- Timiș43.872 t7,9% din țară
- Arad27.544 t5,0% din țară
- Suceava22.916 t4,2% din țară
- Galați19.385 t3,5% din țară
- Bacău19.150 t3,5% din țară
- Vrancea17.188 t3,1% din țară
- Olt16.860 t3,1% din țară
- Satu Mare16.751 t3,0% din țară
- Dolj16.472 t3,0% din țară
Toate județele, tabel
| Județ | Suprafață (ha) | Producție (t) | Randament (t/ha) | Producție vs 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Dâmbovița | 4.038 | 91.216 | 22,59 | +6,2% |
| Timiș | 2.296 | 43.872 | 19,11 | +23,9% |
| Arad | 1.500 | 27.544 | 18,36 | +0,1% |
| Suceava | 2.437 | 22.916 | 9,40 | −52,0% |
| Galați | 960 | 19.385 | 20,19 | +6,7% |
| Bacău | 805 | 19.150 | 23,79 | +55,0% |
| Vrancea | 894 | 17.188 | 19,23 | +7,4% |
| Olt | 1.162 | 16.860 | 14,51 | −1,7% |
| Satu Mare | 1.102 | 16.751 | 15,20 | −4,2% |
| Dolj | 1.123 | 16.472 | 14,67 | −6,7% |
| Cluj | 774 | 15.503 | 20,03 | −2,6% |
| Botoșani | 1.156 | 13.841 | 11,97 | +2,9% |
| Mureș | 920 | 13.767 | 14,96 | +4,0% |
| Iași | 941 | 13.225 | 14,05 | +2,6% |
| Vaslui | 899 | 13.164 | 14,64 | +3,9% |
| Alba | 714 | 12.845 | 17,99 | +1,3% |
| Argeș | 822 | 12.841 | 15,62 | −1,9% |
| Mehedinți | 763 | 12.241 | 16,04 | +18,4% |
| Bihor | 867 | 10.686 | 12,33 | −12,5% |
| Prahova | 950 | 10.669 | 11,23 | +0,7% |
| Ilfov | 722 | 9.807 | 13,58 | −13,6% |
| Covasna | 502 | 9.623 | 19,17 | −6,4% |
| Teleorman | 553 | 9.433 | 17,06 | +8,9% |
| Giurgiu | 585 | 9.324 | 15,94 | +3,9% |
| Bistrița-Năsăud | 569 | 9.010 | 15,83 | −10,4% |
| Tulcea | 630 | 8.309 | 13,19 | −30,8% |
| Hunedoara | 741 | 8.199 | 11,06 | −3,1% |
| Vâlcea | 794 | 8.133 | 10,24 | −9,6% |
| Ialomița | 550 | 7.842 | 14,26 | −11,1% |
| Neamț | 627 | 7.745 | 12,35 | +2,1% |
| Gorj | 604 | 7.639 | 12,65 | +0,2% |
| Sibiu | 503 | 6.676 | 13,27 | −1,6% |
| Maramureș | 441 | 6.242 | 14,15 | +4,9% |
| Buzău | 411 | 5.689 | 13,84 | −32,4% |
| Sălaj | 510 | 5.180 | 10,16 | −6,3% |
| Harghita | 284 | 3.266 | 11,50 | −5,2% |
| Constanța | 287 | 3.031 | 10,56 | −2,6% |
| Brașov | 131 | 2.517 | 19,21 | −6,4% |
| Caraș-Severin | 252 | 2.045 | 8,12 | −3,0% |
| Călărași | 101 | 1.263 | 12,50 | +3,8% |
| Brăila | 92 | 993 | 10,79 | +2,0% |
| București | 0 | 0 | — | −100,0% |
Cât s-a plătit varză albă
Prețul la poarta fermei (ce primește producătorul) și cotațiile de piață, în ultimii trei ani.
De unde vin cifrele
Suprafață și producție: Institutul Național de Statistică, matricele AGR108A (suprafața cultivată, hectare) și AGR109A (producția, tone), forma de proprietate „Total”.
Randament: calculat de agroPuls ca producție ÷ suprafață, în tone la hectar.
Prețuri: Institutul Național de Statistică. Prețurile INS la poarta fermei (PPA102C) și în piețe (PPA101A) sunt lunare; lunile recente sunt provizorii și pot fi revizuite.
Datele se reiau automat: anual pentru INS (de la sfârșitul lui ianuarie), lunar și săptămânal pentru prețuri.