Depozitare

Spațiile de depozitare autorizate pentru produse agricole

În România există 5.804 de spații de depozitare autorizate pentru produse agricole, cu o capacitate totală de 33,6 milioane de tone. Cele mai mari capacități sunt în județele Constanța (5,79 mil. t), Timiș și Călărași.

Verificat ultima dată: 15 octombrie 2026Verificare: pe 15 și 30 ale fiecărei luni
Spații autorizate
5.804
în 42 de județe
Capacitate totală
33,6 mil. t
media: 5.782 t pe spațiu
În silozuri
15,9 mil. t
49% din capacitate
În magazii
16,7 mil. t
51% din capacitate
Pe hartă

Unde sunt depozitele

Fiecare cerc e o localitate cu depozite autorizate; mărimea arată capacitatea totală. Atinge un județ ca să-l mărești, apoi o localitate pentru lista depozitelor.

Spații de depozitare autorizate
Capacitate
toate
Se încarcă lista…
Cele mai mari depozite din țară

    Poziția e cea a localității din adresa spațiului de depozitare (centrul ei), nu adresa exactă. 5.640 din 5.804 spații au localitatea recunoscută; celelalte apar doar în listă.

    Pe județe

    Capacitatea de depozitare în fiecare județ

    JudețSpațiiCapacitate (t)Siloz (t)Magazie (t)% din țară
    Constanța3525.790.0312.778.0003.012.03117,3
    Timiș5653.438.9541.467.314—10,2
    Călărași3552.371.2581.382.703988.5557,1
    Ialomița2041.782.7871.018.595764.1925,3
    Dolj2841.677.184703.588973.5965,0
    Teleorman3481.676.740930.1001.487.3305,0
    Brăila2081.413.152560.413852.7394,2
    Arad3731.400.376505.611894.7654,2
    Satu Mare1821.100.506629.528470.9783,3
    Olt1791.098.031585.331512.7003,3
    Tulcea1691.069.946356.926713.0203,2
    Buzău2531.051.961478.481573.4803,1
    Bihor186973.880395.830578.0502,9
    Galați151748.764290.629458.1352,2
    Bacău76707.815246.838460.9772,1
    Iași110703.260576.180415.1702,1
    Vaslui148614.392217.650396.7421,8
    Botoșani135604.515203.890400.6251,8
    Giurgiu179598.796313.629285.1661,8
    Argeș245594.684233.123361.5611,8
    Prahova113546.745251.950294.7951,6
    Neamț106488.478239.388249.0901,5
    Dâmbovița95362.132231.215130.9171,1
    Alba128360.667209.226151.4411,1
    Vrancea43288.687161.457127.2300,9
    Mehedinți71273.18874.098199.0900,8
    Mureș86268.228141.729126.4990,8
    Ilfov54219.73181.330138.4010,7
    Brașov40217.004109.739107.2650,6
    Suceava87210.03794.035116.0020,6
    Caraș-Severin16199.28698.940100.3460,6
    Vâlcea20170.30977.90992.4000,5
    Sibiu43127.72060.58567.1350,4
    Cluj47119.63039.63080.0000,4
    Hunedoara39109.42059.67049.7500,3
    Maramureș2447.04524.93022.1150,1
    Covasna3032.35511.45520.9000,1
    Gorj2428.51315.02213.4910,1
    Sălaj1125.1205.56319.5570,1
    Harghita917.32012.2205.1000,1
    Bistrița-Năsăud1415.7001.00014.7000,0
    București213.7695.7698.0000,0
    puținmult (în fiecare coloană)
    Surse și metodă

    De unde vin cifrele

    Sursa: Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale, lista spațiilor de depozitare autorizate — câte un fișier pe județ, publicat de direcțiile agricole județene.

    Cum le-am pus împreună: fișierele au formate diferite (Excel vechi și nou, PDF); agroPuls le citește pe toate, le aduce la aceleași coloane (operator, spațiu, capacitate, siloz, magazie, autorizație) și găsește localitatea din adresa spațiului în nomenclatorul localităților (GeoNames).

    Actualizare: pe 15 și 30 ale fiecărei luni verificăm dacă s-a schimbat vreun fișier; schimbările apar la „Ultimele modificări". Telefoanele din fișierele oficiale nu sunt afișate aici.