Comerț exterior

Unde pleacă recolta României și ce aducem din import

În 2025, România a exportat 8,49 mil. t de grâu în 67 de țări, cele mai mari cantități spre Arabia Saudită, Egipt, Iordania. În același an a importat 331 mii t de carne de porc. Datele vin de la Eurostat și acoperă anii 2015–2025.

Fluxuri

Harta comerțului, în 3D

România e în centru. Alege produsul, sensul și anul: punctele care curg arată unde pleacă marfa (export) sau de unde vine (import); cu cât legătura e mai groasă, cu atât cantitatea e mai mare. Atinge o țară pentru detalii.

#ȚaraToneDin totalMil. euro
1Arabia Saudită1.614.45619,0%342,5
2Egipt836.8679,9%176,7
3Iordania772.7109,1%166,4
4Italia737.6978,7%163,0
5Algeria587.7006,9%119,9
6Nigeria378.8724,5%81,3
7Yemen372.4374,4%80,6
8Djibouti254.0603,0%51,9
9Mauritania231.7492,7%50,5
10Spania209.3222,5%48,3
11Emiratele Arabe Unite186.3312,2%38,5
12Liban170.3532,0%34,6
13Tunisia158.0501,9%33,2
14Maroc138.2891,6%28,9
15Sudan130.5001,5%28,9

Codurile de produs: grâu 1001 (inclusiv grâu dur), porumb 1005, orz 1003, floarea-soarelui 1206, rapiță 1205, soia 1201, carne de porc 0203, tomate 0702, mere și pere 0808, cartofi 0701. Grafic realizat cu 3d-force-graph (licență MIT).

Surse și metodă

De unde vin cifrele

Comerț exterior: Eurostat, Comext, setul DS-045409 („EU trade since 1988 by HS2-4-6 and CN8”), raportor România, anual, cantitate (tone) și valoare (euro). © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Ultimul an poate fi revizuit de Eurostat.