Mașini agricole

Tractoarele și mașinile agricole ale României în 2025

La sfârșitul lui 2025, agricultura românească avea 250.706 tractoare (+25,8% față de 2015). Cele mai multe erau în județele Bihor, Maramureș și Dâmbovița. Mai jos: toate categoriile de utilaje, pe țară și pe fiecare județ.

Pe țară

Câte utilaje de fiecare fel

Atinge o categorie ca s-o vezi pe hartă.

Categorie2025vs 2024vs 20152015–2025
Tractoare250.706−0,4%+25,8%
Pluguri158.222−2,7%−0,7%
Semănători mecanice68.959−0,6%−11,1%
Combine pentru cereale26.759+1,9%−2,6%
Cultivatoare mecanice25.513−3,6%−16,0%
Prese de balotat paie și fân21.464+0,7%+79,4%
Combine și mașini pentru cartofi5.626−2,3%+4,1%
Mașini de stropit și prăfuit4.270−1,4%−23,8%
Combine pentru furaje1.309+1,1%+46,9%
Vindrovere1.192−3,5%−4,9%
Pe județe

Unde sunt tractoarele

2025
Top 10
    Toate județele, toate categoriile (2025)
    JudețTractoarePluguriSemănători mecaniceCombine pentru cerealeCultivatoare mecanicePrese de balotat paie și fânCombine și mașini pentru cartofiMașini de stropit și prăfuitCombine pentru furajeVindrovere
    Bihor17.93910.0883.3381.1849211.8751381556512
    Maramureș11.8346.0961.1063343221.117405351318
    Dâmbovița10.1034.5502.0747291.3102929728153419
    Mureș9.5315.5582.8276828371.1001313549261
    Hunedoara9.1556.5741.153465604501476484214
    Cluj8.6744.9991.7685826561.143286574684
    Caraș-Severin8.2505.54380529937264416510216
    Satu Mare8.1726.2751.63599185260065622218
    Suceava7.7835.7301.542729364573357194319
    Argeș7.7624.0841.2956025753125174235
    Arad7.7485.2492.8341.1631.0891.039371567679
    Dolj7.4175.9904.5441.4231.55353332169321
    Olt7.2406.4544.5051.8291.179562648646
    Vâlcea7.1733.6351.176353179190512221
    Covasna7.0343.3571.34052489292399008064
    Teleorman6.8095.2192.4871.2611.103958281291234
    Harghita6.4462.295540299355525400124512
    Gorj6.2173.9851.428423579335117187
    Vrancea6.1903.6251.32235927833803854637
    Sălaj6.0493.104699591223171416434
    Bacău5.9953.3971.45448320128226281444
    Timiș5.9742.7661.64380671629622372034
    Brașov5.7953.0729044891.035671470833235
    Botoșani5.7193.7421.78171151960755302844
    Sibiu5.3853.4411.1223146228802601304218
    Vaslui4.8033.3651.9515874444381362039
    Iași4.7873.1311.860492586402251444420
    Călărași4.6473.7863.1091.3471.22652061544673
    Ialomița4.5942.4511.6587855794074863526
    Alba4.2543.4931.685623581260681863924
    Mehedinți3.8113.1131.830566653360106
    Constanța3.7191.7571.4128425394052665232
    Galați3.4752.5061.393508452393291025911
    Tulcea3.3671.9391.1475814252861733051
    Buzău3.2503.2761.09257455034722252731
    Giurgiu3.1212.6701.90169073033951022721
    Neamț2.7322.3601.29048318826158211910
    Bistrița-Năsăud2.5381.99844391185418036200
    Prahova2.2859285622361361552542412
    Brăila1.4951.4371.566494685210439275
    Ilfov1.4141.1777362352151180141724
    București20720320201
    Surse și metodă

    De unde vin cifrele

    Utilaje: Institutul Național de Statistică, matricea AGR103A — parcul de tractoare și mașini agricole principale, la 31 decembrie, forma de proprietate „Total”, pe județe.