Lucernă în România: 4,64 mil. t în 2025
În 2025, România a recoltat 4.635.702 tone de lucernă de pe 436.484 hectare — a 10-a recoltă ca mărime din ultimii 11 ani, cu +1,7% față de 2024. Cea mai mare producție a fost în județele Mureș, Brăila și Buzău.
Cum a variat recolta de la un an la altul
Suprafața se schimbă puțin de la un an la altul; producția urmează mai ales vremea. Linia punctată e media anilor.
Tabel pe ani
| An | Suprafață (ha) | Producție (t) | Randament (t/ha) |
|---|---|---|---|
| 2025 | 436.484 | 4.635.702 | 10,62 |
| 2024 | 438.357 | 4.556.054 | 10,39 |
| 2023 | 435.907 | 5.058.610 | 11,60 |
| 2022 | 422.151 | 5.701.730 | 13,51 |
| 2021 | 442.984 | 6.511.279 | 14,70 |
| 2020 | 416.676 | 5.626.682 | 13,50 |
| 2019 | 412.861 | 6.222.965 | 15,07 |
| 2018 | 408.678 | 6.971.521 | 17,06 |
| 2017 | 391.114 | 5.915.928 | 15,13 |
| 2016 | 380.248 | 5.505.202 | 14,48 |
| 2015 | 364.540 | 5.730.897 | 15,72 |
Unde se cultivă lucernă
Cu cât județul e mai închis la culoare, cu atât valoarea e mai mare. Atinge un județ pentru detalii sau alege anul.
- Mureș422.969 t9,1% din țară
- Brăila293.673 t6,3% din țară
- Buzău262.073 t5,7% din țară
- Suceava247.642 t5,3% din țară
- Bihor231.448 t5,0% din țară
- Alba224.299 t4,8% din țară
- Timiș222.574 t4,8% din țară
- Botoșani175.225 t3,8% din țară
- Giurgiu151.567 t3,3% din țară
- Vaslui149.155 t3,2% din țară
Toate județele, tabel
| Județ | Suprafață (ha) | Producție (t) | Randament (t/ha) | Producție vs 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Mureș | 20.826 | 422.969 | 20,31 | −0,0% |
| Brăila | 30.395 | 293.673 | 9,66 | −11,6% |
| Buzău | 26.972 | 262.073 | 9,72 | +130,3% |
| Suceava | 16.482 | 247.642 | 15,02 | +0,0% |
| Bihor | 28.466 | 231.448 | 8,13 | +10,9% |
| Alba | 12.609 | 224.299 | 17,79 | −2,2% |
| Timiș | 21.359 | 222.574 | 10,42 | −10,1% |
| Botoșani | 18.636 | 175.225 | 9,40 | +15,5% |
| Giurgiu | 10.899 | 151.567 | 13,91 | −2,7% |
| Vaslui | 18.836 | 149.155 | 7,92 | +31,4% |
| Cluj | 10.637 | 143.084 | 13,45 | +4,4% |
| Iași | 14.588 | 130.338 | 8,93 | −32,9% |
| Brașov | 8.855 | 129.318 | 14,60 | +12,8% |
| Sibiu | 9.584 | 118.563 | 12,37 | +10,0% |
| Dolj | 12.270 | 109.391 | 8,92 | −1,5% |
| Neamț | 11.367 | 107.662 | 9,47 | +13,3% |
| Satu Mare | 9.529 | 97.969 | 10,28 | −6,2% |
| Bistrița-Năsăud | 9.429 | 95.560 | 10,13 | +43,0% |
| Vrancea | 8.883 | 88.989 | 10,02 | +6,4% |
| Maramureș | 7.715 | 86.988 | 11,28 | +5,9% |
| Caraș-Severin | 6.258 | 83.714 | 13,38 | −9,4% |
| Arad | 11.559 | 79.562 | 6,88 | −6,7% |
| Galați | 10.924 | 73.389 | 6,72 | +28,0% |
| Hunedoara | 5.960 | 73.322 | 12,30 | +20,4% |
| Covasna | 5.177 | 72.686 | 14,04 | −10,4% |
| Mehedinți | 5.650 | 70.011 | 12,39 | +68,9% |
| Călărași | 6.446 | 66.998 | 10,39 | −30,5% |
| Bacău | 4.515 | 65.637 | 14,54 | −66,3% |
| Teleorman | 7.275 | 61.022 | 8,39 | +27,1% |
| Olt | 6.921 | 58.464 | 8,45 | +29,7% |
| Ialomița | 8.386 | 57.936 | 6,91 | +2,1% |
| Dâmbovița | 6.734 | 56.994 | 8,46 | +8,1% |
| Sălaj | 6.387 | 55.821 | 8,74 | −4,0% |
| Argeș | 4.639 | 43.635 | 9,41 | +19,5% |
| Prahova | 7.239 | 43.335 | 5,99 | +13,8% |
| Tulcea | 5.580 | 42.697 | 7,65 | −7,8% |
| Vâlcea | 4.016 | 40.326 | 10,04 | +5,3% |
| Constanța | 8.200 | 34.689 | 4,23 | +22,3% |
| Harghita | 2.934 | 34.377 | 11,72 | −27,7% |
| Gorj | 2.179 | 24.220 | 11,12 | +2,1% |
| Ilfov | 1.147 | 8.229 | 7,17 | +36,5% |
| București | 19 | 151 | 7,95 | −71,5% |
Cât s-a plătit lucernă
Prețul la poarta fermei (ce primește producătorul) și cotațiile de piață, în ultimii trei ani.
De unde vin cifrele
Suprafață și producție: Institutul Național de Statistică, matricele AGR108A (suprafața cultivată, hectare) și AGR109A (producția, tone), forma de proprietate „Total”.
Randament: calculat de agroPuls ca producție ÷ suprafață, în tone la hectar.
Prețuri: Institutul Național de Statistică. Prețurile INS la poarta fermei (PPA102C) și în piețe (PPA101A) sunt lunare; lunile recente sunt provizorii și pot fi revizuite.
Datele se reiau automat: anual pentru INS (de la sfârșitul lui ianuarie), lunar și săptămânal pentru prețuri.