Soia în România: 220 mii t în 2025
În 2025, România a recoltat 220.073 tone de soia de pe 101.791 hectare — cea mai mică recoltă din ultimii 11 ani, cu −26,5% față de 2024. Cea mai mare producție a fost în județele Brăila, Ialomița și Botoșani.
Cum a variat recolta de la un an la altul
Suprafața se schimbă puțin de la un an la altul; producția urmează mai ales vremea. Linia punctată e media anilor.
Tabel pe ani
| An | Suprafață (ha) | Producție (t) | Randament (t/ha) |
|---|---|---|---|
| 2025 | 101.791 | 220.073 | 2,16 |
| 2024 | 146.033 | 299.352 | 2,05 |
| 2023 | 141.660 | 303.177 | 2,14 |
| 2022 | 135.854 | 244.325 | 1,80 |
| 2021 | 139.611 | 347.536 | 2,49 |
| 2020 | 168.901 | 322.090 | 1,91 |
| 2019 | 158.149 | 415.942 | 2,63 |
| 2018 | 169.422 | 465.609 | 2,75 |
| 2017 | 165.143 | 393.495 | 2,38 |
| 2016 | 127.266 | 263.380 | 2,07 |
| 2015 | 128.156 | 262.061 | 2,04 |
Unde se cultivă soia
Cu cât județul e mai închis la culoare, cu atât valoarea e mai mare. Atinge un județ pentru detalii sau alege anul.
- Brăila51.510 t23,4% din țară
- Ialomița19.926 t9,1% din țară
- Botoșani16.452 t7,5% din țară
- Călărași16.057 t7,3% din țară
- Satu Mare13.674 t6,2% din țară
- Timiș9.446 t4,3% din țară
- Giurgiu8.043 t3,7% din țară
- Mureș7.668 t3,5% din țară
- Galați7.354 t3,3% din țară
- Suceava7.249 t3,3% din țară
Toate județele, tabel
| Județ | Suprafață (ha) | Producție (t) | Randament (t/ha) | Producție vs 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Brăila | 16.016 | 51.510 | 3,22 | −28,3% |
| Ialomița | 7.054 | 19.926 | 2,82 | −37,8% |
| Botoșani | 8.865 | 16.452 | 1,86 | +7,0% |
| Călărași | 5.867 | 16.057 | 2,74 | −51,8% |
| Satu Mare | 9.081 | 13.674 | 1,51 | −29,9% |
| Timiș | 9.311 | 9.446 | 1,01 | −46,2% |
| Giurgiu | 2.889 | 8.043 | 2,78 | −43,7% |
| Mureș | 4.130 | 7.668 | 1,86 | +10,8% |
| Galați | 2.855 | 7.354 | 2,58 | −17,5% |
| Suceava | 2.932 | 7.249 | 2,47 | +100,9% |
| Arad | 4.820 | 7.174 | 1,49 | −30,5% |
| Tulcea | 3.255 | 5.914 | 1,82 | −41,2% |
| Brașov | 3.185 | 5.563 | 1,75 | −15,1% |
| Caraș-Severin | 2.515 | 5.509 | 2,19 | −13,6% |
| Sibiu | 1.965 | 5.089 | 2,59 | +119,5% |
| Neamț | 2.226 | 4.770 | 2,14 | +4,1% |
| Iași | 2.673 | 4.379 | 1,64 | −27,5% |
| Bihor | 2.651 | 4.105 | 1,55 | −53,3% |
| Sălaj | 2.058 | 3.603 | 1,75 | −3,3% |
| Dolj | 1.245 | 2.706 | 2,17 | +40,3% |
| Cluj | 1.230 | 2.640 | 2,15 | +3,4% |
| Alba | 1.134 | 2.541 | 2,24 | −11,2% |
| Prahova | 646 | 2.032 | 3,15 | +5,1% |
| Vrancea | 729 | 1.760 | 2,41 | +2.185,7% |
| Buzău | 320 | 1.036 | 3,24 | −18,2% |
| Bistrița-Năsăud | 279 | 882 | 3,16 | +10,4% |
| Bacău | 423 | 811 | 1,92 | −29,7% |
| Covasna | 268 | 594 | 2,22 | −26,0% |
| Teleorman | 317 | 401 | 1,26 | −31,1% |
| Hunedoara | 206 | 377 | 1,83 | −44,1% |
| Vaslui | 229 | 315 | 1,38 | −40,1% |
| Constanța | 129 | 314 | 2,43 | −47,2% |
| Mehedinți | 50 | 98 | 1,96 | −67,3% |
| Argeș | 22 | 34 | 1,55 | — |
| Olt | 198 | 27 | 0,14 | −97,7% |
| Dâmbovița | 15 | 13 | 0,87 | +1.200,0% |
| Maramureș | 3 | 7 | 2,33 | −84,4% |
| București | 0 | 0 | — | — |
| Gorj | 0 | 0 | — | — |
| Harghita | 0 | 0 | — | — |
| Ilfov | 0 | 0 | — | — |
| Vâlcea | 0 | 0 | — | — |
Cât s-a plătit soia
Prețul la poarta fermei (ce primește producătorul) și cotațiile de piață, în ultimii trei ani.
De unde vin cifrele
Suprafață și producție: Institutul Național de Statistică, matricele AGR108A (suprafața cultivată, hectare) și AGR109A (producția, tone), forma de proprietate „Total”.
Randament: calculat de agroPuls ca producție ÷ suprafață, în tone la hectar.
Prețuri: Institutul Național de Statistică. Prețurile INS la poarta fermei (PPA102C) și în piețe (PPA101A) sunt lunare; lunile recente sunt provizorii și pot fi revizuite.
Datele se reiau automat: anual pentru INS (de la sfârșitul lui ianuarie), lunar și săptămânal pentru prețuri.