Orz și orzoaică în România: 2,86 mil. t în 2025
În 2025, România a recoltat 2.856.333 tone de orz și orzoaică de pe 591.746 hectare — cea mai mare recoltă din ultimii 11 ani, cu +29,6% față de 2024. Cea mai mare producție a fost în județele Constanța, Călărași și Ialomița.
Cum a variat recolta de la un an la altul
Suprafața se schimbă puțin de la un an la altul; producția urmează mai ales vremea. Linia punctată e media anilor.
Tabel pe ani
| An | Suprafață (ha) | Producție (t) | Randament (t/ha) |
|---|---|---|---|
| 2025 | 591.746 | 2.856.333 | 4,83 |
| 2024 | 531.048 | 2.203.260 | 4,15 |
| 2023 | 497.767 | 1.997.624 | 4,01 |
| 2022 | 425.947 | 1.706.650 | 4,01 |
| 2021 | 449.392 | 1.981.030 | 4,41 |
| 2020 | 441.982 | 1.141.011 | 2,58 |
| 2019 | 448.885 | 1.879.947 | 4,19 |
| 2018 | 423.500 | 1.870.710 | 4,42 |
| 2017 | 455.457 | 1.906.703 | 4,19 |
| 2016 | 481.605 | 1.817.269 | 3,77 |
| 2015 | 469.859 | 1.626.330 | 3,46 |
Unde se cultivă orz și orzoaică
Cu cât județul e mai închis la culoare, cu atât valoarea e mai mare. Atinge un județ pentru detalii sau alege anul.
- Constanța507.602 t17,8% din țară
- Călărași291.608 t10,2% din țară
- Ialomița261.154 t9,1% din țară
- Teleorman224.459 t7,9% din țară
- Giurgiu174.482 t6,1% din țară
- Brăila168.876 t5,9% din țară
- Tulcea127.520 t4,5% din țară
- Dolj124.916 t4,4% din țară
- Olt102.767 t3,6% din țară
- Timiș101.783 t3,6% din țară
Toate județele, tabel
| Județ | Suprafață (ha) | Producție (t) | Randament (t/ha) | Producție vs 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Constanța | 90.233 | 507.602 | 5,63 | +0,4% |
| Călărași | 53.855 | 291.608 | 5,41 | +14,1% |
| Ialomița | 44.073 | 261.154 | 5,93 | +81,8% |
| Teleorman | 45.328 | 224.459 | 4,95 | +59,9% |
| Giurgiu | 32.097 | 174.482 | 5,44 | +9,9% |
| Brăila | 32.740 | 168.876 | 5,16 | +32,8% |
| Tulcea | 27.970 | 127.520 | 4,56 | +17,2% |
| Dolj | 36.424 | 124.916 | 3,43 | +20,7% |
| Olt | 23.349 | 102.767 | 4,40 | +22,9% |
| Timiș | 17.379 | 101.783 | 5,86 | +27,9% |
| Buzău | 16.177 | 78.641 | 4,86 | +242,9% |
| Galați | 22.162 | 76.255 | 3,44 | +135,9% |
| Dâmbovița | 15.110 | 74.827 | 4,95 | +143,3% |
| Arad | 13.924 | 61.854 | 4,44 | −4,9% |
| Prahova | 9.852 | 57.054 | 5,79 | +132,3% |
| Mehedinți | 13.265 | 44.985 | 3,39 | +62,8% |
| Vaslui | 10.275 | 37.332 | 3,63 | +56,9% |
| Vrancea | 7.835 | 34.369 | 4,39 | +200,7% |
| Ilfov | 6.679 | 32.345 | 4,84 | +44,1% |
| Mureș | 6.648 | 30.009 | 4,51 | +23,4% |
| Bihor | 6.791 | 28.924 | 4,26 | +7,8% |
| Cluj | 7.955 | 26.466 | 3,33 | −1,5% |
| Neamț | 5.322 | 26.101 | 4,90 | +28,8% |
| Iași | 5.596 | 24.127 | 4,31 | +49,0% |
| Satu Mare | 4.784 | 14.795 | 3,09 | +29,1% |
| Suceava | 3.891 | 14.370 | 3,69 | −20,9% |
| Argeș | 4.214 | 12.990 | 3,08 | +120,1% |
| Alba | 3.040 | 12.173 | 4,00 | −0,6% |
| Brașov | 3.642 | 12.154 | 3,34 | +54,3% |
| Bacău | 3.552 | 11.979 | 3,37 | +40,1% |
| Covasna | 2.553 | 11.736 | 4,60 | +31,3% |
| Botoșani | 3.344 | 11.674 | 3,49 | +8,2% |
| Caraș-Severin | 1.727 | 10.053 | 5,82 | −6,9% |
| Harghita | 3.873 | 8.596 | 2,22 | +5,5% |
| Sălaj | 1.656 | 4.213 | 2,54 | −9,1% |
| Sibiu | 911 | 2.855 | 3,13 | −38,0% |
| Bistrița-Năsăud | 1.015 | 2.708 | 2,67 | −29,1% |
| Gorj | 766 | 2.047 | 2,67 | +48,1% |
| Vâlcea | 537 | 1.960 | 3,65 | +56,2% |
| Maramureș | 669 | 1.949 | 2,91 | +28,6% |
| Hunedoara | 535 | 1.625 | 3,04 | +45,9% |
| București | 0 | 0 | — | — |
Cât s-a plătit orz și orzoaică
Prețul la poarta fermei (ce primește producătorul) și cotațiile de piață, în ultimii trei ani.
De unde vin cifrele
Suprafață și producție: Institutul Național de Statistică, matricele AGR108A (suprafața cultivată, hectare) și AGR109A (producția, tone), forma de proprietate „Total”.
Randament: calculat de agroPuls ca producție ÷ suprafață, în tone la hectar.
Prețuri: Institutul Național de Statistică; © Uniunea Europeană, Agri-food data portal. Prețurile INS la poarta fermei (PPA102C) și în piețe (PPA101A) sunt lunare; lunile recente sunt provizorii și pot fi revizuite.
Datele se reiau automat: anual pentru INS (de la sfârșitul lui ianuarie), lunar și săptămânal pentru prețuri.