Culturi · Cereale

Orz și orzoaică în România: 2,86 mil. t în 2025

În 2025, România a recoltat 2.856.333 tone de orz și orzoaică de pe 591.746 hectare — cea mai mare recoltă din ultimii 11 ani, cu +29,6% față de 2024. Cea mai mare producție a fost în județele Constanța, Călărași și Ialomița.

Date INS: 2015–2025, pe județePrețuri: până în iulie 2026Actualizat automat
Producție 2025
2,86 mil. t
▲ +29,6% față de 2024
Suprafață 2025
592 mii ha
▲ +11,4% față de 2024
Randament 2025
4,83 t/ha
▲ +16,3% față de 2024
Față de media 2015–2025
+49,7%
media: 1,91 mil. t/an
Evoluție 2015–2025

Cum a variat recolta de la un an la altul

Suprafața se schimbă puțin de la un an la altul; producția urmează mai ales vremea. Linia punctată e media anilor.

Tabel pe ani
AnSuprafață (ha)Producție (t)Randament (t/ha)
2025591.7462.856.3334,83
2024531.0482.203.2604,15
2023497.7671.997.6244,01
2022425.9471.706.6504,01
2021449.3921.981.0304,41
2020441.9821.141.0112,58
2019448.8851.879.9474,19
2018423.5001.870.7104,42
2017455.4571.906.7034,19
2016481.6051.817.2693,77
2015469.8591.626.3303,46
Pe județe

Unde se cultivă orz și orzoaică

Cu cât județul e mai închis la culoare, cu atât valoarea e mai mare. Atinge un județ pentru detalii sau alege anul.

2025
Top 10 · producție 2025
  1. Constanța
    507.602 t
    17,8% din țară
  2. Călărași
    291.608 t
    10,2% din țară
  3. Ialomița
    261.154 t
    9,1% din țară
  4. Teleorman
    224.459 t
    7,9% din țară
  5. Giurgiu
    174.482 t
    6,1% din țară
  6. Brăila
    168.876 t
    5,9% din țară
  7. Tulcea
    127.520 t
    4,5% din țară
  8. Dolj
    124.916 t
    4,4% din țară
  9. Olt
    102.767 t
    3,6% din țară
  10. Timiș
    101.783 t
    3,6% din țară
Toate județele, tabel
JudețSuprafață (ha)Producție (t)Randament (t/ha)Producție vs 2024
Constanța90.233507.6025,63+0,4%
Călărași53.855291.6085,41+14,1%
Ialomița44.073261.1545,93+81,8%
Teleorman45.328224.4594,95+59,9%
Giurgiu32.097174.4825,44+9,9%
Brăila32.740168.8765,16+32,8%
Tulcea27.970127.5204,56+17,2%
Dolj36.424124.9163,43+20,7%
Olt23.349102.7674,40+22,9%
Timiș17.379101.7835,86+27,9%
Buzău16.17778.6414,86+242,9%
Galați22.16276.2553,44+135,9%
Dâmbovița15.11074.8274,95+143,3%
Arad13.92461.8544,44−4,9%
Prahova9.85257.0545,79+132,3%
Mehedinți13.26544.9853,39+62,8%
Vaslui10.27537.3323,63+56,9%
Vrancea7.83534.3694,39+200,7%
Ilfov6.67932.3454,84+44,1%
Mureș6.64830.0094,51+23,4%
Bihor6.79128.9244,26+7,8%
Cluj7.95526.4663,33−1,5%
Neamț5.32226.1014,90+28,8%
Iași5.59624.1274,31+49,0%
Satu Mare4.78414.7953,09+29,1%
Suceava3.89114.3703,69−20,9%
Argeș4.21412.9903,08+120,1%
Alba3.04012.1734,00−0,6%
Brașov3.64212.1543,34+54,3%
Bacău3.55211.9793,37+40,1%
Covasna2.55311.7364,60+31,3%
Botoșani3.34411.6743,49+8,2%
Caraș-Severin1.72710.0535,82−6,9%
Harghita3.8738.5962,22+5,5%
Sălaj1.6564.2132,54−9,1%
Sibiu9112.8553,13−38,0%
Bistrița-Năsăud1.0152.7082,67−29,1%
Gorj7662.0472,67+48,1%
Vâlcea5371.9603,65+56,2%
Maramureș6691.9492,91+28,6%
Hunedoara5351.6253,04+45,9%
București00——
Prețuri

Cât s-a plătit orz și orzoaică

Prețul la poarta fermei (ce primește producătorul) și cotațiile de piață, în ultimii trei ani.

Orz - orzoaică0,84 lei/kgiulie 2026 · Institutul Național de Statistică
Orz furajer181 €/toctombrie 2026 · © Uniunea Europeană, Agri-food data portal
Surse și metodă

De unde vin cifrele

Suprafață și producție: Institutul Național de Statistică, matricele AGR108A (suprafața cultivată, hectare) și AGR109A (producția, tone), forma de proprietate „Total”.

Randament: calculat de agroPuls ca producție ÷ suprafață, în tone la hectar.

Prețuri: Institutul Național de Statistică; © Uniunea Europeană, Agri-food data portal. Prețurile INS la poarta fermei (PPA102C) și în piețe (PPA101A) sunt lunare; lunile recente sunt provizorii și pot fi revizuite.

Datele se reiau automat: anual pentru INS (de la sfârșitul lui ianuarie), lunar și săptămânal pentru prețuri.

Alte culturi