Mazăre boabe în România: 160 mii t în 2025
În 2025, România a recoltat 159.813 tone de mazăre boabe de pe 102.541 hectare — a 5-a recoltă ca mărime din ultimii 11 ani, cu +34,9% față de 2024. Cea mai mare producție a fost în județele Constanța, Călărași și Teleorman.
Cum a variat recolta de la un an la altul
Suprafața se schimbă puțin de la un an la altul; producția urmează mai ales vremea. Linia punctată e media anilor.
Tabel pe ani
| An | Suprafață (ha) | Producție (t) | Randament (t/ha) |
|---|---|---|---|
| 2025 | 102.541 | 159.813 | 1,56 |
| 2024 | 111.317 | 118.463 | 1,06 |
| 2023 | 94.299 | 155.919 | 1,65 |
| 2022 | 69.116 | 110.583 | 1,60 |
| 2021 | 76.577 | 161.421 | 2,11 |
| 2020 | 98.104 | 112.095 | 1,14 |
| 2019 | 104.448 | 221.572 | 2,12 |
| 2018 | 120.247 | 172.512 | 1,43 |
| 2017 | 106.562 | 282.245 | 2,65 |
| 2016 | 43.218 | 78.808 | 1,82 |
| 2015 | 31.702 | 55.302 | 1,74 |
Unde se cultivă mazăre boabe
Cu cât județul e mai închis la culoare, cu atât valoarea e mai mare. Atinge un județ pentru detalii sau alege anul.
- Constanța27.307 t17,1% din țară
- Călărași17.675 t11,1% din țară
- Teleorman15.946 t10,0% din țară
- Dolj13.868 t8,7% din țară
- Olt11.593 t7,3% din țară
- Galați9.647 t6,0% din țară
- Tulcea8.617 t5,4% din țară
- Ialomița8.203 t5,1% din țară
- Giurgiu6.210 t3,9% din țară
- Buzău5.586 t3,5% din țară
Toate județele, tabel
| Județ | Suprafață (ha) | Producție (t) | Randament (t/ha) | Producție vs 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Constanța | 19.962 | 27.307 | 1,37 | +16,2% |
| Călărași | 9.195 | 17.675 | 1,92 | +69,6% |
| Teleorman | 9.383 | 15.946 | 1,70 | +52,7% |
| Dolj | 9.529 | 13.868 | 1,46 | +7,4% |
| Olt | 6.657 | 11.593 | 1,74 | +68,9% |
| Galați | 7.637 | 9.647 | 1,26 | +241,6% |
| Tulcea | 6.047 | 8.617 | 1,43 | +16,8% |
| Ialomița | 4.546 | 8.203 | 1,80 | +65,7% |
| Giurgiu | 3.236 | 6.210 | 1,92 | +12,7% |
| Buzău | 3.837 | 5.586 | 1,46 | +86,1% |
| Brăila | 4.353 | 4.338 | 1,00 | −15,4% |
| Arad | 1.680 | 4.325 | 2,57 | +54,7% |
| Mehedinți | 2.297 | 3.341 | 1,45 | −5,6% |
| Dâmbovița | 1.916 | 2.858 | 1,49 | +43,0% |
| Ilfov | 1.624 | 2.676 | 1,65 | +28,0% |
| Vaslui | 1.731 | 2.308 | 1,33 | +49,6% |
| Botoșani | 1.197 | 2.294 | 1,92 | +27,3% |
| Timiș | 1.021 | 1.787 | 1,75 | +36,0% |
| Argeș | 1.023 | 1.761 | 1,72 | +23,3% |
| Iași | 1.169 | 1.720 | 1,47 | +33,7% |
| Suceava | 697 | 1.272 | 1,82 | −0,5% |
| Vrancea | 633 | 1.226 | 1,94 | +296,8% |
| Satu Mare | 661 | 1.038 | 1,57 | −8,9% |
| Bihor | 485 | 824 | 1,70 | −17,3% |
| Bacău | 290 | 668 | 2,30 | +106,2% |
| Alba | 242 | 463 | 1,91 | −34,6% |
| Brașov | 199 | 450 | 2,26 | −31,6% |
| Sălaj | 319 | 400 | 1,25 | −9,7% |
| Prahova | 220 | 349 | 1,59 | +98,3% |
| Cluj | 184 | 348 | 1,89 | −23,5% |
| Covasna | 153 | 257 | 1,68 | +44,4% |
| Mureș | 54 | 166 | 3,07 | −33,3% |
| Neamț | 214 | 140 | 0,65 | −72,5% |
| Gorj | 75 | 83 | 1,11 | −55,9% |
| Vâlcea | 46 | 39 | 0,85 | +44,4% |
| Hunedoara | 15 | 17 | 1,13 | −76,1% |
| Maramureș | 9 | 10 | 1,11 | +150,0% |
| Sibiu | 2 | 3 | 1,50 | −90,3% |
| Bistrița-Năsăud | 0 | 0 | — | −100,0% |
| București | 0 | 0 | — | — |
| Caraș-Severin | 0 | 0 | — | −100,0% |
| Harghita | 0 | 0 | — | — |
Cât s-a plătit mazăre boabe
Prețul la poarta fermei (ce primește producătorul) și cotațiile de piață, în ultimii trei ani.
De unde vin cifrele
Suprafață și producție: Institutul Național de Statistică, matricele AGR108A (suprafața cultivată, hectare) și AGR109A (producția, tone), forma de proprietate „Total”.
Randament: calculat de agroPuls ca producție ÷ suprafață, în tone la hectar.
Prețuri: Institutul Național de Statistică. Prețurile INS la poarta fermei (PPA102C) și în piețe (PPA101A) sunt lunare; lunile recente sunt provizorii și pot fi revizuite.
Datele se reiau automat: anual pentru INS (de la sfârșitul lui ianuarie), lunar și săptămânal pentru prețuri.