Culturi · Cereale

Grâu în România: 11,64 mil. t în 2025

În 2025, România a recoltat 11.642.454 tone de grâu de pe 2.395.396 hectare — cea mai mare recoltă din ultimii 11 ani, cu +25,3% față de 2024. Cea mai mare producție a fost în județele Teleorman, Constanța și Timiș.

Date INS: 2015–2025, pe județePrețuri: până în iulie 2026Actualizat automat
Producție 2025
11,64 mil. t
▲ +25,3% față de 2024
Suprafață 2025
2,40 mil. ha
▲ +5,5% față de 2024
Randament 2025
4,86 t/ha
▲ +18,8% față de 2024
Față de media 2015–2025
+24,4%
media: 9,36 mil. t/an
Evoluție 2015–2025

Cum a variat recolta de la un an la altul

Suprafața se schimbă puțin de la un an la altul; producția urmează mai ales vremea. Linia punctată e media anilor.

Tabel pe ani
AnSuprafață (ha)Producție (t)Randament (t/ha)
20252.395.39611.642.4544,86
20242.271.2259.290.8754,09
20232.317.6929.624.0744,15
20222.168.6628.684.2374,00
20212.175.07710.433.7514,80
20202.155.2546.392.3692,97
20192.168.37010.297.1074,75
20182.116.15410.143.6714,79
20172.052.91710.034.9554,89
20162.137.7318.431.1313,94
20152.106.5917.962.4213,78
Pe județe

Unde se cultivă grâu

Cu cât județul e mai închis la culoare, cu atât valoarea e mai mare. Atinge un județ pentru detalii sau alege anul.

2025
Top 10 · producție 2025
  1. Teleorman
    985.434 t
    8,5% din țară
  2. Constanța
    896.172 t
    7,7% din țară
  3. Timiș
    851.571 t
    7,3% din țară
  4. Dolj
    776.627 t
    6,7% din țară
  5. Olt
    765.869 t
    6,6% din țară
  6. Călărași
    747.053 t
    6,4% din țară
  7. Ialomița
    721.960 t
    6,2% din țară
  8. Giurgiu
    524.545 t
    4,5% din țară
  9. Arad
    485.253 t
    4,2% din țară
  10. Tulcea
    411.512 t
    3,5% din țară
Toate județele, tabel
JudețSuprafață (ha)Producție (t)Randament (t/ha)Producție vs 2024
Teleorman199.737985.4344,93+26,8%
Constanța161.781896.1725,54+7,1%
Timiș140.931851.5716,04+16,1%
Dolj204.114776.6273,80−1,2%
Olt156.100765.8694,91+28,8%
Călărași131.739747.0535,67+19,2%
Ialomița119.901721.9606,02+67,9%
Giurgiu90.990524.5455,76+7,0%
Arad108.283485.2534,48+5,1%
Tulcea83.414411.5124,93+37,8%
Brăila83.416409.5074,91+27,7%
Buzău76.476371.2584,85+331,9%
Bihor73.293343.9424,69−10,6%
Galați86.471293.2993,39+169,9%
Argeș55.457252.9984,56+40,8%
Iași48.658226.7684,66+40,9%
Vaslui60.087222.1303,70+17,1%
Satu Mare49.595212.1194,28+6,2%
Dâmbovița38.617209.6735,43+77,0%
Prahova41.448209.2245,05+72,5%
Botoșani41.159193.7194,71+78,5%
Mehedinți57.815189.8633,28+9,8%
Neamț26.254157.1405,99+46,3%
Mureș27.806155.1115,58+8,6%
Vrancea30.385141.5514,66+283,0%
Bacău28.421127.1354,47+35,5%
Suceava23.200106.8314,60+16,2%
Covasna19.131106.5365,57+17,9%
Ilfov20.911101.2294,84+20,5%
Caraș-Severin14.45967.0924,64−16,2%
Alba13.80955.9424,05−12,0%
Cluj11.82653.1704,50−7,7%
Harghita12.28145.7193,72+11,6%
Brașov9.75943.6714,47+13,7%
Gorj10.03638.1793,80+5,3%
Vâlcea7.34534.3834,68+19,5%
Sălaj8.52029.6153,48−9,1%
Hunedoara7.61025.4003,34−24,1%
Sibiu6.31621.6963,44+0,3%
Maramureș3.61416.1134,46+44,8%
Bistrița-Năsăud4.23215.4453,65+23,4%
București00——
Prețuri

Cât s-a plătit grâu

Prețul la poarta fermei (ce primește producătorul) și cotațiile de piață, în ultimii trei ani.

Grâu0,90 lei/kgiulie 2026 · Institutul Național de Statistică
Grâu de panificație203 €/toctombrie 2026 · © Uniunea Europeană, Agri-food data portal
Grâu furajer176 €/toctombrie 2026 · © Uniunea Europeană, Agri-food data portal
Grâu, preț mondial (US HRW)347 $/tseptembrie 2026 · World Bank Commodity Price Data (The Pink Sheet), CC BY 4.0
Surse și metodă

De unde vin cifrele

Suprafață și producție: Institutul Național de Statistică, matricele AGR108A (suprafața cultivată, hectare) și AGR109A (producția, tone), forma de proprietate „Total”.

Randament: calculat de agroPuls ca producție ÷ suprafață, în tone la hectar.

Prețuri: Institutul Național de Statistică; © Uniunea Europeană, Agri-food data portal; World Bank Commodity Price Data (The Pink Sheet), CC BY 4.0. Prețurile INS la poarta fermei (PPA102C) și în piețe (PPA101A) sunt lunare; lunile recente sunt provizorii și pot fi revizuite.

Datele se reiau automat: anual pentru INS (de la sfârșitul lui ianuarie), lunar și săptămânal pentru prețuri.

Alte culturi