Grâu în România: 11,64 mil. t în 2025
În 2025, România a recoltat 11.642.454 tone de grâu de pe 2.395.396 hectare — cea mai mare recoltă din ultimii 11 ani, cu +25,3% față de 2024. Cea mai mare producție a fost în județele Teleorman, Constanța și Timiș.
Cum a variat recolta de la un an la altul
Suprafața se schimbă puțin de la un an la altul; producția urmează mai ales vremea. Linia punctată e media anilor.
Tabel pe ani
| An | Suprafață (ha) | Producție (t) | Randament (t/ha) |
|---|---|---|---|
| 2025 | 2.395.396 | 11.642.454 | 4,86 |
| 2024 | 2.271.225 | 9.290.875 | 4,09 |
| 2023 | 2.317.692 | 9.624.074 | 4,15 |
| 2022 | 2.168.662 | 8.684.237 | 4,00 |
| 2021 | 2.175.077 | 10.433.751 | 4,80 |
| 2020 | 2.155.254 | 6.392.369 | 2,97 |
| 2019 | 2.168.370 | 10.297.107 | 4,75 |
| 2018 | 2.116.154 | 10.143.671 | 4,79 |
| 2017 | 2.052.917 | 10.034.955 | 4,89 |
| 2016 | 2.137.731 | 8.431.131 | 3,94 |
| 2015 | 2.106.591 | 7.962.421 | 3,78 |
Unde se cultivă grâu
Cu cât județul e mai închis la culoare, cu atât valoarea e mai mare. Atinge un județ pentru detalii sau alege anul.
- Teleorman985.434 t8,5% din țară
- Constanța896.172 t7,7% din țară
- Timiș851.571 t7,3% din țară
- Dolj776.627 t6,7% din țară
- Olt765.869 t6,6% din țară
- Călărași747.053 t6,4% din țară
- Ialomița721.960 t6,2% din țară
- Giurgiu524.545 t4,5% din țară
- Arad485.253 t4,2% din țară
- Tulcea411.512 t3,5% din țară
Toate județele, tabel
| Județ | Suprafață (ha) | Producție (t) | Randament (t/ha) | Producție vs 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Teleorman | 199.737 | 985.434 | 4,93 | +26,8% |
| Constanța | 161.781 | 896.172 | 5,54 | +7,1% |
| Timiș | 140.931 | 851.571 | 6,04 | +16,1% |
| Dolj | 204.114 | 776.627 | 3,80 | −1,2% |
| Olt | 156.100 | 765.869 | 4,91 | +28,8% |
| Călărași | 131.739 | 747.053 | 5,67 | +19,2% |
| Ialomița | 119.901 | 721.960 | 6,02 | +67,9% |
| Giurgiu | 90.990 | 524.545 | 5,76 | +7,0% |
| Arad | 108.283 | 485.253 | 4,48 | +5,1% |
| Tulcea | 83.414 | 411.512 | 4,93 | +37,8% |
| Brăila | 83.416 | 409.507 | 4,91 | +27,7% |
| Buzău | 76.476 | 371.258 | 4,85 | +331,9% |
| Bihor | 73.293 | 343.942 | 4,69 | −10,6% |
| Galați | 86.471 | 293.299 | 3,39 | +169,9% |
| Argeș | 55.457 | 252.998 | 4,56 | +40,8% |
| Iași | 48.658 | 226.768 | 4,66 | +40,9% |
| Vaslui | 60.087 | 222.130 | 3,70 | +17,1% |
| Satu Mare | 49.595 | 212.119 | 4,28 | +6,2% |
| Dâmbovița | 38.617 | 209.673 | 5,43 | +77,0% |
| Prahova | 41.448 | 209.224 | 5,05 | +72,5% |
| Botoșani | 41.159 | 193.719 | 4,71 | +78,5% |
| Mehedinți | 57.815 | 189.863 | 3,28 | +9,8% |
| Neamț | 26.254 | 157.140 | 5,99 | +46,3% |
| Mureș | 27.806 | 155.111 | 5,58 | +8,6% |
| Vrancea | 30.385 | 141.551 | 4,66 | +283,0% |
| Bacău | 28.421 | 127.135 | 4,47 | +35,5% |
| Suceava | 23.200 | 106.831 | 4,60 | +16,2% |
| Covasna | 19.131 | 106.536 | 5,57 | +17,9% |
| Ilfov | 20.911 | 101.229 | 4,84 | +20,5% |
| Caraș-Severin | 14.459 | 67.092 | 4,64 | −16,2% |
| Alba | 13.809 | 55.942 | 4,05 | −12,0% |
| Cluj | 11.826 | 53.170 | 4,50 | −7,7% |
| Harghita | 12.281 | 45.719 | 3,72 | +11,6% |
| Brașov | 9.759 | 43.671 | 4,47 | +13,7% |
| Gorj | 10.036 | 38.179 | 3,80 | +5,3% |
| Vâlcea | 7.345 | 34.383 | 4,68 | +19,5% |
| Sălaj | 8.520 | 29.615 | 3,48 | −9,1% |
| Hunedoara | 7.610 | 25.400 | 3,34 | −24,1% |
| Sibiu | 6.316 | 21.696 | 3,44 | +0,3% |
| Maramureș | 3.614 | 16.113 | 4,46 | +44,8% |
| Bistrița-Năsăud | 4.232 | 15.445 | 3,65 | +23,4% |
| București | 0 | 0 | — | — |
Cât s-a plătit grâu
Prețul la poarta fermei (ce primește producătorul) și cotațiile de piață, în ultimii trei ani.
De unde vin cifrele
Suprafață și producție: Institutul Național de Statistică, matricele AGR108A (suprafața cultivată, hectare) și AGR109A (producția, tone), forma de proprietate „Total”.
Randament: calculat de agroPuls ca producție ÷ suprafață, în tone la hectar.
Prețuri: Institutul Național de Statistică; © Uniunea Europeană, Agri-food data portal; World Bank Commodity Price Data (The Pink Sheet), CC BY 4.0. Prețurile INS la poarta fermei (PPA102C) și în piețe (PPA101A) sunt lunare; lunile recente sunt provizorii și pot fi revizuite.
Datele se reiau automat: anual pentru INS (de la sfârșitul lui ianuarie), lunar și săptămânal pentru prețuri.