Ceapă uscată în România: 233 mii t în 2025
În 2025, România a recoltat 233.458 tone de ceapă uscată de pe 24.554 hectare — cea mai mică recoltă din ultimii 11 ani, cu −0,4% față de 2024. Cea mai mare producție a fost în județele Suceava, Dâmbovița și Galați.
Cum a variat recolta de la un an la altul
Suprafața se schimbă puțin de la un an la altul; producția urmează mai ales vremea. Linia punctată e media anilor.
Tabel pe ani
| An | Suprafață (ha) | Producție (t) | Randament (t/ha) |
|---|---|---|---|
| 2025 | 24.554 | 233.458 | 9,51 |
| 2024 | 27.688 | 234.321 | 8,46 |
| 2023 | 27.585 | 253.072 | 9,17 |
| 2022 | 27.844 | 263.083 | 9,45 |
| 2021 | 29.251 | 357.213 | 12,21 |
| 2020 | 29.201 | 372.953 | 12,77 |
| 2019 | 30.346 | 340.635 | 11,23 |
| 2018 | 30.269 | 350.159 | 11,57 |
| 2017 | 30.025 | 352.165 | 11,73 |
| 2016 | 30.309 | 325.074 | 10,73 |
| 2015 | 31.204 | 360.764 | 11,56 |
Unde se cultivă ceapă uscată
Cu cât județul e mai închis la culoare, cu atât valoarea e mai mare. Atinge un județ pentru detalii sau alege anul.
- Suceava27.432 t11,8% din țară
- Dâmbovița15.822 t6,8% din țară
- Galați14.002 t6,0% din țară
- Alba10.419 t4,5% din țară
- Iași10.147 t4,3% din țară
- Arad9.671 t4,1% din țară
- Bacău8.994 t3,9% din țară
- Timiș8.563 t3,7% din țară
- Teleorman8.330 t3,6% din țară
- Vrancea8.213 t3,5% din țară
Toate județele, tabel
| Județ | Suprafață (ha) | Producție (t) | Randament (t/ha) | Producție vs 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Suceava | 1.501 | 27.432 | 18,28 | +68,4% |
| Dâmbovița | 1.340 | 15.822 | 11,81 | +15,0% |
| Galați | 700 | 14.002 | 20,00 | +17,9% |
| Alba | 812 | 10.419 | 12,83 | +4,4% |
| Iași | 1.471 | 10.147 | 6,90 | +7,3% |
| Arad | 1.150 | 9.671 | 8,41 | −1,4% |
| Bacău | 721 | 8.994 | 12,47 | +29,0% |
| Timiș | 813 | 8.563 | 10,53 | −1,7% |
| Teleorman | 1.227 | 8.330 | 6,79 | +1,4% |
| Vrancea | 951 | 8.213 | 8,64 | −4,4% |
| Mureș | 969 | 7.637 | 7,88 | −4,4% |
| Argeș | 841 | 7.100 | 8,44 | +3,1% |
| Cluj | 700 | 6.746 | 9,64 | +7,6% |
| Botoșani | 787 | 6.383 | 8,11 | −1,1% |
| Buzău | 518 | 5.906 | 11,40 | +4,4% |
| Vaslui | 692 | 5.733 | 8,28 | −3,2% |
| Covasna | 616 | 5.469 | 8,88 | +0,7% |
| Vâlcea | 723 | 5.177 | 7,16 | +2,5% |
| Tulcea | 733 | 5.059 | 6,90 | −14,1% |
| Gorj | 704 | 4.210 | 5,98 | −7,0% |
| Neamț | 284 | 4.122 | 14,51 | −37,3% |
| Hunedoara | 481 | 4.049 | 8,42 | −5,7% |
| Constanța | 404 | 3.845 | 9,52 | −4,2% |
| Sălaj | 542 | 3.742 | 6,90 | +4,2% |
| Prahova | 678 | 3.457 | 5,10 | −6,4% |
| Ilfov | 329 | 3.235 | 9,83 | +7,5% |
| Mehedinți | 410 | 3.206 | 7,82 | −48,3% |
| Olt | 420 | 3.015 | 7,18 | −56,5% |
| Giurgiu | 304 | 2.582 | 8,49 | −47,7% |
| Ialomița | 278 | 2.441 | 8,78 | −6,1% |
| Brăila | 227 | 2.405 | 10,59 | −6,0% |
| Caraș-Severin | 401 | 2.314 | 5,77 | −0,9% |
| Bistrița-Năsăud | 383 | 2.184 | 5,70 | −14,6% |
| Dolj | 204 | 2.105 | 10,32 | −61,1% |
| Satu Mare | 216 | 2.015 | 9,33 | +2,4% |
| Bihor | 216 | 1.845 | 8,54 | −36,8% |
| Brașov | 181 | 1.485 | 8,20 | +11,1% |
| Călărași | 161 | 1.304 | 8,10 | −30,4% |
| Sibiu | 192 | 1.160 | 6,04 | +0,3% |
| Harghita | 149 | 976 | 6,55 | −5,0% |
| Maramureș | 122 | 958 | 7,85 | −39,6% |
| București | 0 | 0 | — | — |
Cât s-a plătit ceapă uscată
Prețul la poarta fermei (ce primește producătorul) și cotațiile de piață, în ultimii trei ani.
De unde vin cifrele
Suprafață și producție: Institutul Național de Statistică, matricele AGR108A (suprafața cultivată, hectare) și AGR109A (producția, tone), forma de proprietate „Total”.
Randament: calculat de agroPuls ca producție ÷ suprafață, în tone la hectar.
Prețuri: Institutul Național de Statistică. Prețurile INS la poarta fermei (PPA102C) și în piețe (PPA101A) sunt lunare; lunile recente sunt provizorii și pot fi revizuite.
Datele se reiau automat: anual pentru INS (de la sfârșitul lui ianuarie), lunar și săptămânal pentru prețuri.