Rapiță în România: 2,29 mil. t în 2025
În 2025, România a recoltat 2.293.953 tone de rapiță de pe 801.402 hectare — cea mai mare recoltă din ultimii 11 ani, cu +94,3% față de 2024. Cea mai mare producție a fost în județele Teleorman, Ialomița și Călărași.
Cum a variat recolta de la un an la altul
Suprafața se schimbă puțin de la un an la altul; producția urmează mai ales vremea. Linia punctată e media anilor.
Tabel pe ani
| An | Suprafață (ha) | Producție (t) | Randament (t/ha) |
|---|---|---|---|
| 2025 | 801.402 | 2.293.953 | 2,86 |
| 2024 | 522.298 | 1.180.838 | 2,26 |
| 2023 | 641.425 | 1.789.667 | 2,79 |
| 2022 | 468.870 | 1.229.532 | 2,62 |
| 2021 | 445.918 | 1.375.067 | 3,08 |
| 2020 | 362.865 | 780.155 | 2,15 |
| 2019 | 352.622 | 798.215 | 2,26 |
| 2018 | 632.679 | 1.610.907 | 2,55 |
| 2017 | 597.967 | 1.673.327 | 2,80 |
| 2016 | 455.953 | 1.292.779 | 2,84 |
| 2015 | 367.885 | 919.473 | 2,50 |
Unde se cultivă rapiță
Cu cât județul e mai închis la culoare, cu atât valoarea e mai mare. Atinge un județ pentru detalii sau alege anul.
- Teleorman254.231 t11,1% din țară
- Ialomița231.079 t10,1% din țară
- Călărași190.564 t8,3% din țară
- Timiș186.245 t8,1% din țară
- Constanța159.871 t7,0% din țară
- Arad115.433 t5,0% din țară
- Buzău112.387 t4,9% din țară
- Giurgiu108.542 t4,7% din țară
- Olt88.054 t3,8% din țară
- Prahova69.495 t3,0% din țară
Toate județele, tabel
| Județ | Suprafață (ha) | Producție (t) | Randament (t/ha) | Producție vs 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Teleorman | 85.448 | 254.231 | 2,98 | +153,4% |
| Ialomița | 72.179 | 231.079 | 3,20 | +97,8% |
| Călărași | 68.011 | 190.564 | 2,80 | +58,0% |
| Timiș | 58.920 | 186.245 | 3,16 | +70,6% |
| Constanța | 53.795 | 159.871 | 2,97 | +789,1% |
| Arad | 43.305 | 115.433 | 2,67 | +33,1% |
| Buzău | 40.061 | 112.387 | 2,81 | +406,0% |
| Giurgiu | 36.257 | 108.542 | 2,99 | +75,0% |
| Olt | 32.016 | 88.054 | 2,75 | +95,0% |
| Prahova | 20.331 | 69.495 | 3,42 | +174,7% |
| Satu Mare | 22.010 | 67.805 | 3,08 | +18,2% |
| Dolj | 30.273 | 66.677 | 2,20 | +35,2% |
| Bihor | 21.828 | 65.221 | 2,99 | +17,7% |
| Brăila | 20.196 | 59.573 | 2,95 | +115,1% |
| Galați | 25.776 | 59.040 | 2,29 | +385,4% |
| Tulcea | 19.974 | 44.978 | 2,25 | +209,0% |
| Iași | 16.468 | 43.789 | 2,66 | +83,5% |
| Ilfov | 14.580 | 42.457 | 2,91 | +131,9% |
| Vaslui | 16.968 | 41.323 | 2,44 | +57,2% |
| Argeș | 14.506 | 37.261 | 2,57 | +129,9% |
| Botoșani | 14.103 | 34.982 | 2,48 | +96,2% |
| Vrancea | 9.921 | 31.233 | 3,15 | +339,8% |
| Dâmbovița | 9.236 | 31.022 | 3,36 | +301,7% |
| Neamț | 7.713 | 26.373 | 3,42 | +47,3% |
| Bacău | 10.184 | 24.807 | 2,44 | +24,8% |
| Mureș | 6.031 | 20.389 | 3,38 | −17,9% |
| Mehedinți | 8.186 | 18.137 | 2,22 | +6,1% |
| Suceava | 4.731 | 13.226 | 2,80 | +44,0% |
| Alba | 3.126 | 8.379 | 2,68 | −11,1% |
| Caraș-Severin | 2.858 | 6.926 | 2,42 | −32,2% |
| Brașov | 2.525 | 6.811 | 2,70 | −16,0% |
| Covasna | 2.485 | 6.248 | 2,51 | +6,3% |
| Sibiu | 2.048 | 6.123 | 2,99 | −8,3% |
| Cluj | 2.038 | 5.940 | 2,91 | +9,4% |
| Vâlcea | 1.501 | 5.127 | 3,42 | +858,3% |
| Sălaj | 955 | 1.821 | 1,91 | −27,7% |
| Hunedoara | 562 | 1.538 | 2,74 | −29,8% |
| Bistrița-Năsăud | 238 | 671 | 2,82 | −17,6% |
| Maramureș | 51 | 148 | 2,90 | +236,4% |
| Gorj | 8 | 27 | 3,38 | — |
| București | 0 | 0 | — | — |
| Harghita | 0 | 0 | — | — |
Cât s-a plătit rapiță
Prețul la poarta fermei (ce primește producătorul) și cotațiile de piață, în ultimii trei ani.
De unde vin cifrele
Suprafață și producție: Institutul Național de Statistică, matricele AGR108A (suprafața cultivată, hectare) și AGR109A (producția, tone), forma de proprietate „Total”.
Randament: calculat de agroPuls ca producție ÷ suprafață, în tone la hectar.
Prețuri: Institutul Național de Statistică. Prețurile INS la poarta fermei (PPA102C) și în piețe (PPA101A) sunt lunare; lunile recente sunt provizorii și pot fi revizuite.
Datele se reiau automat: anual pentru INS (de la sfârșitul lui ianuarie), lunar și săptămânal pentru prețuri.