Tomate în România: 462 mii t în 2025
În 2025, România a recoltat 461.895 tone de tomate de pe 33.774 hectare — a 10-a recoltă ca mărime din ultimii 11 ani, cu +4,0% față de 2024. Cea mai mare producție a fost în județele Galați, Dolj și Dâmbovița.
Cum a variat recolta de la un an la altul
Suprafața se schimbă puțin de la un an la altul; producția urmează mai ales vremea. Linia punctată e media anilor.
Tabel pe ani
| An | Suprafață (ha) | Producție (t) | Randament (t/ha) |
|---|---|---|---|
| 2025 | 33.774 | 461.895 | 13,68 |
| 2024 | 34.214 | 444.056 | 12,98 |
| 2023 | 33.862 | 474.182 | 14,00 |
| 2022 | 33.631 | 509.455 | 15,15 |
| 2021 | 34.747 | 753.377 | 21,68 |
| 2020 | 34.115 | 745.682 | 21,86 |
| 2019 | 40.845 | 689.401 | 16,88 |
| 2018 | 40.741 | 742.899 | 18,23 |
| 2017 | 40.041 | 679.807 | 16,98 |
| 2016 | 41.000 | 627.177 | 15,30 |
| 2015 | 44.258 | 701.811 | 15,86 |
Unde se cultivă tomate
Cu cât județul e mai închis la culoare, cu atât valoarea e mai mare. Atinge un județ pentru detalii sau alege anul.
- Galați66.166 t14,3% din țară
- Dolj29.581 t6,4% din țară
- Dâmbovița27.841 t6,0% din țară
- Buzău26.667 t5,8% din țară
- Olt24.905 t5,4% din țară
- Giurgiu18.923 t4,1% din țară
- Suceava18.625 t4,0% din țară
- Argeș18.573 t4,0% din țară
- Arad16.782 t3,6% din țară
- Teleorman14.446 t3,1% din țară
Toate județele, tabel
| Județ | Suprafață (ha) | Producție (t) | Randament (t/ha) | Producție vs 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Galați | 2.877 | 66.166 | 23,00 | +29,0% |
| Dolj | 2.212 | 29.581 | 13,37 | −4,2% |
| Dâmbovița | 1.498 | 27.841 | 18,59 | −4,9% |
| Buzău | 1.842 | 26.667 | 14,48 | +2,1% |
| Olt | 1.503 | 24.905 | 16,57 | +1,8% |
| Giurgiu | 1.120 | 18.923 | 16,90 | −2,9% |
| Suceava | 1.122 | 18.625 | 16,60 | −4,2% |
| Argeș | 1.180 | 18.573 | 15,74 | −0,6% |
| Arad | 1.522 | 16.782 | 11,03 | −1,0% |
| Teleorman | 1.286 | 14.446 | 11,23 | +44,8% |
| Bacău | 773 | 14.172 | 18,33 | +86,0% |
| Ilfov | 1.230 | 13.583 | 11,04 | +5,1% |
| Iași | 1.065 | 12.604 | 11,83 | +0,5% |
| Vrancea | 966 | 12.297 | 12,73 | +5,6% |
| Cluj | 696 | 12.016 | 17,26 | +3,8% |
| Prahova | 1.515 | 11.371 | 7,51 | +0,4% |
| Alba | 742 | 10.989 | 14,81 | +5,5% |
| Mureș | 979 | 10.142 | 10,36 | +3,7% |
| Tulcea | 860 | 9.741 | 11,33 | +31,8% |
| Ialomița | 703 | 9.615 | 13,68 | −11,6% |
| Botoșani | 887 | 8.934 | 10,07 | −1,3% |
| Satu Mare | 719 | 7.312 | 10,17 | −4,2% |
| Timiș | 564 | 6.983 | 12,38 | −34,8% |
| Vâlcea | 616 | 6.331 | 10,28 | −0,1% |
| Bihor | 634 | 6.202 | 9,78 | −14,3% |
| Vaslui | 573 | 5.813 | 10,14 | −19,6% |
| Neamț | 614 | 5.209 | 8,48 | +2,0% |
| Constanța | 412 | 5.083 | 12,34 | −1,8% |
| Călărași | 428 | 4.653 | 10,87 | +12,4% |
| Hunedoara | 411 | 4.038 | 9,82 | −5,2% |
| Gorj | 216 | 3.425 | 15,86 | −1,5% |
| Mehedinți | 329 | 3.364 | 10,22 | −31,5% |
| Sălaj | 300 | 2.942 | 9,81 | +2,4% |
| Brăila | 200 | 2.893 | 14,47 | −9,6% |
| Caraș-Severin | 339 | 2.363 | 6,97 | −7,1% |
| Bistrița-Năsăud | 281 | 2.266 | 8,06 | −8,4% |
| Maramureș | 238 | 2.015 | 8,47 | −1,0% |
| Sibiu | 196 | 1.782 | 9,09 | +0,1% |
| Brașov | 56 | 509 | 9,09 | −1,9% |
| Covasna | 45 | 480 | 10,67 | +4,6% |
| Harghita | 24 | 242 | 10,08 | −1,6% |
| București | 0 | 17 | — | +750,0% |
Cât s-a plătit tomate
Prețul la poarta fermei (ce primește producătorul) și cotațiile de piață, în ultimii trei ani.
De unde vin cifrele
Suprafață și producție: Institutul Național de Statistică, matricele AGR108A (suprafața cultivată, hectare) și AGR109A (producția, tone), forma de proprietate „Total”.
Randament: calculat de agroPuls ca producție ÷ suprafață, în tone la hectar.
Prețuri: Institutul Național de Statistică. Prețurile INS la poarta fermei (PPA102C) și în piețe (PPA101A) sunt lunare; lunile recente sunt provizorii și pot fi revizuite.
Datele se reiau automat: anual pentru INS (de la sfârșitul lui ianuarie), lunar și săptămânal pentru prețuri.