Ovăz în România: 165 mii t în 2025
În 2025, România a recoltat 165.463 tone de ovăz de pe 68.176 hectare — a 9-a recoltă ca mărime din ultimii 11 ani, cu +15,2% față de 2024. Cea mai mare producție a fost în județele Satu Mare, Mureș și Suceava.
Cum a variat recolta de la un an la altul
Suprafața se schimbă puțin de la un an la altul; producția urmează mai ales vremea. Linia punctată e media anilor.
Tabel pe ani
| An | Suprafață (ha) | Producție (t) | Randament (t/ha) |
|---|---|---|---|
| 2025 | 68.176 | 165.463 | 2,43 |
| 2024 | 68.771 | 143.635 | 2,09 |
| 2023 | 76.588 | 155.202 | 2,03 |
| 2022 | 78.451 | 171.603 | 2,19 |
| 2021 | 87.018 | 209.845 | 2,41 |
| 2020 | 101.340 | 196.659 | 1,94 |
| 2019 | 161.188 | 361.573 | 2,24 |
| 2018 | 161.484 | 383.722 | 2,38 |
| 2017 | 165.757 | 407.795 | 2,46 |
| 2016 | 170.347 | 381.359 | 2,24 |
| 2015 | 174.113 | 347.975 | 2,00 |
Unde se cultivă ovăz
Cu cât județul e mai închis la culoare, cu atât valoarea e mai mare. Atinge un județ pentru detalii sau alege anul.
- Satu Mare15.807 t9,6% din țară
- Mureș10.600 t6,4% din țară
- Suceava8.887 t5,4% din țară
- Arad8.429 t5,1% din țară
- Gorj8.196 t5,0% din țară
- Vâlcea8.082 t4,9% din țară
- Bihor7.108 t4,3% din țară
- Olt6.660 t4,0% din țară
- Timiș6.260 t3,8% din țară
- Mehedinți5.898 t3,6% din țară
Toate județele, tabel
| Județ | Suprafață (ha) | Producție (t) | Randament (t/ha) | Producție vs 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Satu Mare | 4.774 | 15.807 | 3,31 | −2,4% |
| Mureș | 4.253 | 10.600 | 2,49 | +1,6% |
| Suceava | 4.253 | 8.887 | 2,09 | +43,1% |
| Arad | 3.301 | 8.429 | 2,55 | +1,2% |
| Gorj | 2.520 | 8.196 | 3,25 | +71,9% |
| Vâlcea | 2.851 | 8.082 | 2,83 | +136,9% |
| Bihor | 2.855 | 7.108 | 2,49 | +0,9% |
| Olt | 3.074 | 6.660 | 2,17 | −6,2% |
| Timiș | 2.179 | 6.260 | 2,87 | −4,6% |
| Mehedinți | 2.495 | 5.898 | 2,36 | −11,6% |
| Botoșani | 1.842 | 5.798 | 3,15 | −1,3% |
| Hunedoara | 1.570 | 5.588 | 3,56 | +204,4% |
| Constanța | 2.606 | 5.454 | 2,09 | −16,0% |
| Cluj | 2.710 | 5.285 | 1,95 | −2,1% |
| Vrancea | 2.626 | 4.964 | 1,89 | +92,4% |
| Dâmbovița | 1.946 | 4.599 | 2,36 | +2,6% |
| Dolj | 2.414 | 4.374 | 1,81 | +9,1% |
| Neamț | 2.488 | 3.808 | 1,53 | −11,8% |
| Vaslui | 1.308 | 3.014 | 2,30 | +4,3% |
| Tulcea | 1.034 | 2.726 | 2,64 | +116,5% |
| Iași | 1.271 | 2.666 | 2,10 | +14,8% |
| Teleorman | 1.294 | 2.607 | 2,01 | +37,9% |
| Argeș | 1.289 | 2.516 | 1,95 | −3,8% |
| Galați | 861 | 2.324 | 2,70 | +840,9% |
| Brașov | 1.504 | 2.263 | 1,50 | +146,2% |
| Maramureș | 1.346 | 2.241 | 1,66 | +5,7% |
| Bistrița-Năsăud | 1.019 | 2.115 | 2,08 | +7,4% |
| Sălaj | 734 | 2.004 | 2,73 | −9,6% |
| Brăila | 525 | 1.647 | 3,14 | −27,3% |
| Buzău | 385 | 1.500 | 3,90 | +1.045,0% |
| Giurgiu | 267 | 1.483 | 5,55 | +38,6% |
| Călărași | 586 | 1.391 | 2,37 | −36,3% |
| Prahova | 619 | 1.378 | 2,23 | +191,3% |
| Covasna | 595 | 1.370 | 2,30 | −10,4% |
| Alba | 477 | 1.289 | 2,70 | +141,4% |
| Bacău | 547 | 1.259 | 2,30 | −22,2% |
| Harghita | 548 | 1.126 | 2,05 | −28,0% |
| Sibiu | 380 | 805 | 2,12 | +0,8% |
| Caraș-Severin | 320 | 785 | 2,45 | +7,4% |
| Ilfov | 353 | 702 | 1,99 | +108,9% |
| Ialomița | 157 | 455 | 2,90 | +92,0% |
| București | 0 | 0 | — | — |
Cât s-a plătit ovăz
Prețul la poarta fermei (ce primește producătorul) și cotațiile de piață, în ultimii trei ani.
De unde vin cifrele
Suprafață și producție: Institutul Național de Statistică, matricele AGR108A (suprafața cultivată, hectare) și AGR109A (producția, tone), forma de proprietate „Total”.
Randament: calculat de agroPuls ca producție ÷ suprafață, în tone la hectar.
Prețuri: Institutul Național de Statistică. Prețurile INS la poarta fermei (PPA102C) și în piețe (PPA101A) sunt lunare; lunile recente sunt provizorii și pot fi revizuite.
Datele se reiau automat: anual pentru INS (de la sfârșitul lui ianuarie), lunar și săptămânal pentru prețuri.