Floarea-soarelui în România: 1,79 mil. t în 2025
În 2025, România a recoltat 1.785.216 tone de floarea-soarelui de pe 1.085.887 hectare — a 10-a recoltă ca mărime din ultimii 11 ani, cu +18,4% față de 2024. Cea mai mare producție a fost în județele Brăila, Botoșani și Iași.
Cum a variat recolta de la un an la altul
Suprafața se schimbă puțin de la un an la altul; producția urmează mai ales vremea. Linia punctată e media anilor.
Tabel pe ani
| An | Suprafață (ha) | Producție (t) | Randament (t/ha) |
|---|---|---|---|
| 2025 | 1.085.887 | 1.785.216 | 1,64 |
| 2024 | 1.243.250 | 1.507.995 | 1,21 |
| 2023 | 1.077.867 | 2.015.621 | 1,87 |
| 2022 | 1.093.265 | 2.106.573 | 1,93 |
| 2021 | 1.123.960 | 2.843.531 | 2,53 |
| 2020 | 1.142.841 | 2.122.865 | 1,86 |
| 2019 | 1.282.697 | 3.569.150 | 2,78 |
| 2018 | 1.006.994 | 3.062.690 | 3,04 |
| 2017 | 998.415 | 2.912.743 | 2,92 |
| 2016 | 1.039.823 | 2.032.340 | 1,95 |
| 2015 | 1.011.527 | 1.785.771 | 1,77 |
Unde se cultivă floarea-soarelui
Cu cât județul e mai închis la culoare, cu atât valoarea e mai mare. Atinge un județ pentru detalii sau alege anul.
- Brăila136.987 t7,7% din țară
- Botoșani105.143 t5,9% din țară
- Iași100.793 t5,6% din țară
- Ialomița93.143 t5,2% din țară
- Dolj87.559 t4,9% din țară
- Teleorman85.526 t4,8% din țară
- Timiș82.940 t4,6% din țară
- Olt81.491 t4,6% din țară
- Constanța78.304 t4,4% din țară
- Satu Mare74.063 t4,1% din țară
Toate județele, tabel
| Județ | Suprafață (ha) | Producție (t) | Randament (t/ha) | Producție vs 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Brăila | 67.675 | 136.987 | 2,02 | +8,8% |
| Botoșani | 51.593 | 105.143 | 2,04 | +70,4% |
| Iași | 49.520 | 100.793 | 2,04 | +47,6% |
| Ialomița | 43.561 | 93.143 | 2,14 | +23,6% |
| Dolj | 85.695 | 87.559 | 1,02 | −27,2% |
| Teleorman | 73.306 | 85.526 | 1,17 | +41,3% |
| Timiș | 56.613 | 82.940 | 1,47 | +7,3% |
| Olt | 64.962 | 81.491 | 1,25 | +52,2% |
| Constanța | 54.068 | 78.304 | 1,45 | −22,0% |
| Satu Mare | 40.716 | 74.063 | 1,82 | +13,5% |
| Vaslui | 49.209 | 72.529 | 1,47 | +85,2% |
| Galați | 55.342 | 70.491 | 1,27 | +82,4% |
| Călărași | 38.255 | 69.856 | 1,83 | −9,7% |
| Buzău | 36.008 | 67.287 | 1,87 | +121,6% |
| Neamț | 19.370 | 62.145 | 3,21 | +63,7% |
| Bacău | 27.118 | 57.364 | 2,12 | +95,6% |
| Bihor | 32.798 | 55.156 | 1,68 | −14,2% |
| Tulcea | 35.199 | 46.638 | 1,32 | −39,9% |
| Giurgiu | 25.848 | 44.111 | 1,71 | +11,6% |
| Arad | 29.112 | 42.461 | 1,46 | −24,5% |
| Suceava | 13.703 | 40.589 | 2,96 | +79,1% |
| Argeș | 20.659 | 31.886 | 1,54 | −4,8% |
| Vrancea | 12.905 | 29.609 | 2,29 | +277,1% |
| Dâmbovița | 19.513 | 29.444 | 1,51 | +52,4% |
| Mureș | 9.220 | 25.658 | 2,78 | +7,6% |
| Prahova | 11.618 | 24.881 | 2,14 | +92,0% |
| Mehedinți | 24.237 | 20.479 | 0,84 | −4,6% |
| Alba | 7.733 | 15.077 | 1,95 | −22,7% |
| Cluj | 5.972 | 13.106 | 2,19 | +43,2% |
| Ilfov | 8.569 | 11.788 | 1,38 | −5,8% |
| Sălaj | 3.825 | 5.524 | 1,44 | −13,1% |
| Sibiu | 1.710 | 3.993 | 2,34 | +3,6% |
| Brașov | 2.106 | 3.958 | 1,88 | +251,2% |
| Maramureș | 1.569 | 3.676 | 2,34 | +87,2% |
| Caraș-Severin | 1.945 | 3.530 | 1,81 | −36,3% |
| Covasna | 1.112 | 2.858 | 2,57 | +126,5% |
| Vâlcea | 1.869 | 2.388 | 1,28 | −27,6% |
| Hunedoara | 778 | 1.446 | 1,86 | −13,2% |
| Bistrița-Năsăud | 422 | 928 | 2,20 | +10,0% |
| Gorj | 452 | 411 | 0,91 | +44,2% |
| București | 0 | 0 | — | — |
| Harghita | 0 | 0 | — | — |
Cât s-a plătit floarea-soarelui
Prețul la poarta fermei (ce primește producătorul) și cotațiile de piață, în ultimii trei ani.
De unde vin cifrele
Suprafață și producție: Institutul Național de Statistică, matricele AGR108A (suprafața cultivată, hectare) și AGR109A (producția, tone), forma de proprietate „Total”.
Randament: calculat de agroPuls ca producție ÷ suprafață, în tone la hectar.
Prețuri: Institutul Național de Statistică; World Bank Commodity Price Data (The Pink Sheet), CC BY 4.0. Prețurile INS la poarta fermei (PPA102C) și în piețe (PPA101A) sunt lunare; lunile recente sunt provizorii și pot fi revizuite.
Datele se reiau automat: anual pentru INS (de la sfârșitul lui ianuarie), lunar și săptămânal pentru prețuri.