Porumb boabe în România: 6,85 mil. t în 2025
În 2025, România a recoltat 6.847.487 tone de porumb boabe de pe 1.938.962 hectare — a 10-a recoltă ca mărime din ultimii 11 ani, cu +14,7% față de 2024. Cea mai mare producție a fost în județele Brăila, Botoșani și Mureș.
Cum a variat recolta de la un an la altul
Suprafața se schimbă puțin de la un an la altul; producția urmează mai ales vremea. Linia punctată e media anilor.
Tabel pe ani
| An | Suprafață (ha) | Producție (t) | Randament (t/ha) |
|---|---|---|---|
| 2025 | 1.938.962 | 6.847.487 | 3,53 |
| 2024 | 2.110.120 | 5.971.854 | 2,83 |
| 2023 | 2.195.344 | 8.743.995 | 3,98 |
| 2022 | 2.431.106 | 8.037.134 | 3,31 |
| 2021 | 2.549.281 | 14.820.693 | 5,81 |
| 2020 | 2.537.104 | 10.096.689 | 3,98 |
| 2019 | 2.678.504 | 17.432.223 | 6,51 |
| 2018 | 2.439.842 | 18.663.939 | 7,65 |
| 2017 | 2.402.082 | 14.326.097 | 5,96 |
| 2016 | 2.580.975 | 10.746.387 | 4,16 |
| 2015 | 2.605.165 | 9.021.403 | 3,46 |
Unde se cultivă porumb boabe
Cu cât județul e mai închis la culoare, cu atât valoarea e mai mare. Atinge un județ pentru detalii sau alege anul.
- Brăila575.730 t8,4% din țară
- Botoșani502.340 t7,3% din țară
- Mureș498.773 t7,3% din țară
- Iași418.337 t6,1% din țară
- Ialomița314.763 t4,6% din țară
- Călărași294.485 t4,3% din țară
- Bihor293.744 t4,3% din țară
- Neamț271.820 t4,0% din țară
- Satu Mare268.736 t3,9% din țară
- Suceava243.599 t3,6% din țară
Toate județele, tabel
| Județ | Suprafață (ha) | Producție (t) | Randament (t/ha) | Producție vs 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Brăila | 98.092 | 575.730 | 5,87 | +4,4% |
| Botoșani | 91.163 | 502.340 | 5,51 | +123,2% |
| Mureș | 78.446 | 498.773 | 6,36 | +16,3% |
| Iași | 87.529 | 418.337 | 4,78 | +157,9% |
| Ialomița | 57.573 | 314.763 | 5,47 | +26,0% |
| Călărași | 91.242 | 294.485 | 3,23 | −0,9% |
| Bihor | 76.851 | 293.744 | 3,82 | −22,3% |
| Neamț | 59.895 | 271.820 | 4,54 | +30,7% |
| Satu Mare | 62.069 | 268.736 | 4,33 | +6,4% |
| Suceava | 49.134 | 243.599 | 4,96 | +47,7% |
| Bacău | 54.254 | 241.662 | 4,45 | +12,3% |
| Vaslui | 55.491 | 187.717 | 3,38 | +91,7% |
| Cluj | 42.924 | 182.356 | 4,25 | +16,2% |
| Arad | 85.028 | 172.406 | 2,03 | −39,5% |
| Buzău | 61.246 | 162.498 | 2,65 | +240,6% |
| Galați | 75.677 | 162.000 | 2,14 | +75,5% |
| Timiș | 94.242 | 156.271 | 1,66 | −58,2% |
| Sibiu | 27.641 | 147.594 | 5,34 | +40,6% |
| Dolj | 76.914 | 145.968 | 1,90 | −35,3% |
| Gorj | 45.051 | 141.002 | 3,13 | −13,8% |
| Alba | 42.754 | 135.430 | 3,17 | −22,8% |
| Vrancea | 28.852 | 112.969 | 3,92 | +459,6% |
| Dâmbovița | 42.963 | 94.941 | 2,21 | +62,2% |
| Teleorman | 55.727 | 94.930 | 1,70 | +36,9% |
| Argeș | 44.393 | 89.939 | 2,03 | −4,1% |
| Giurgiu | 33.021 | 85.894 | 2,60 | −8,6% |
| Sălaj | 24.765 | 84.675 | 3,42 | +4,3% |
| Prahova | 30.958 | 79.381 | 2,56 | +546,6% |
| Covasna | 11.145 | 79.119 | 7,10 | +8,7% |
| Brașov | 13.639 | 75.916 | 5,57 | +32,7% |
| Olt | 44.337 | 70.000 | 1,58 | +13,5% |
| Hunedoara | 19.340 | 64.382 | 3,33 | −8,3% |
| Bistrița-Năsăud | 14.175 | 62.497 | 4,41 | +3,4% |
| Maramureș | 20.816 | 57.565 | 2,77 | +30,5% |
| Caraș-Severin | 15.358 | 57.055 | 3,72 | −12,7% |
| Constanța | 27.303 | 56.195 | 2,06 | −15,0% |
| Vâlcea | 27.168 | 55.778 | 2,05 | +9,5% |
| Tulcea | 25.041 | 53.072 | 2,12 | −27,0% |
| Mehedinți | 37.148 | 35.845 | 0,96 | −18,2% |
| Ilfov | 7.315 | 11.699 | 1,60 | +2,5% |
| Harghita | 2.283 | 8.404 | 3,68 | −3,4% |
| București | 0 | 0 | — | — |
Cât s-a plătit porumb boabe
Prețul la poarta fermei (ce primește producătorul) și cotațiile de piață, în ultimii trei ani.
De unde vin cifrele
Suprafață și producție: Institutul Național de Statistică, matricele AGR108A (suprafața cultivată, hectare) și AGR109A (producția, tone), forma de proprietate „Total”.
Randament: calculat de agroPuls ca producție ÷ suprafață, în tone la hectar.
Prețuri: Institutul Național de Statistică; © Uniunea Europeană, Agri-food data portal; World Bank Commodity Price Data (The Pink Sheet), CC BY 4.0. Prețurile INS la poarta fermei (PPA102C) și în piețe (PPA101A) sunt lunare; lunile recente sunt provizorii și pot fi revizuite.
Datele se reiau automat: anual pentru INS (de la sfârșitul lui ianuarie), lunar și săptămânal pentru prețuri.