Cartofi în România: 1,20 mil. t în 2025
În 2025, România a recoltat 1.198.253 tone de cartofi de pe 80.625 hectare — a 9-a recoltă ca mărime din ultimii 11 ani, cu +13,8% față de 2024. Cea mai mare producție a fost în județele Suceava, Covasna și Dâmbovița.
Cum a variat recolta de la un an la altul
Suprafața se schimbă puțin de la un an la altul; producția urmează mai ales vremea. Linia punctată e media anilor.
Tabel pe ani
| An | Suprafață (ha) | Producție (t) | Randament (t/ha) |
|---|---|---|---|
| 2025 | 80.625 | 1.198.253 | 14,86 |
| 2024 | 75.787 | 1.053.302 | 13,90 |
| 2023 | 79.396 | 1.183.467 | 14,91 |
| 2022 | 80.657 | 1.345.780 | 16,69 |
| 2021 | 84.402 | 1.397.835 | 16,56 |
| 2020 | 98.498 | 1.601.239 | 16,26 |
| 2019 | 170.063 | 2.626.788 | 15,45 |
| 2018 | 169.304 | 3.022.758 | 17,85 |
| 2017 | 167.424 | 3.116.912 | 18,62 |
| 2016 | 182.239 | 2.689.733 | 14,76 |
| 2015 | 191.773 | 2.699.684 | 14,08 |
Unde se cultivă cartofi
Cu cât județul e mai închis la culoare, cu atât valoarea e mai mare. Atinge un județ pentru detalii sau alege anul.
- Suceava266.332 t22,2% din țară
- Covasna219.286 t18,3% din țară
- Dâmbovița147.689 t12,3% din țară
- Harghita89.593 t7,5% din țară
- Mureș54.163 t4,5% din țară
- Brașov51.558 t4,3% din țară
- Bacău48.136 t4,0% din țară
- Maramureș42.306 t3,5% din țară
- Alba28.335 t2,4% din țară
- Bistrița-Năsăud28.254 t2,4% din țară
Toate județele, tabel
| Județ | Suprafață (ha) | Producție (t) | Randament (t/ha) | Producție vs 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Suceava | 13.570 | 266.332 | 19,63 | +20,6% |
| Covasna | 12.338 | 219.286 | 17,77 | −19,0% |
| Dâmbovița | 6.694 | 147.689 | 22,06 | +63,3% |
| Harghita | 5.235 | 89.593 | 17,11 | +2,6% |
| Mureș | 4.388 | 54.163 | 12,34 | −21,5% |
| Brașov | 3.398 | 51.558 | 15,17 | +37,6% |
| Bacău | 2.064 | 48.136 | 23,32 | +313,2% |
| Maramureș | 3.558 | 42.306 | 11,89 | +79,7% |
| Alba | 2.557 | 28.335 | 11,08 | −3,3% |
| Bistrița-Năsăud | 2.796 | 28.254 | 10,11 | −1,5% |
| Cluj | 2.033 | 24.723 | 12,16 | −2,4% |
| Hunedoara | 3.788 | 23.329 | 6,16 | +52,5% |
| Caraș-Severin | 2.195 | 22.315 | 10,17 | +54,1% |
| Neamț | 2.365 | 19.796 | 8,37 | +7,7% |
| Argeș | 1.193 | 14.385 | 12,06 | +90,8% |
| Bihor | 1.569 | 12.076 | 7,70 | −24,9% |
| Satu Mare | 1.063 | 11.804 | 11,10 | +29,5% |
| Dolj | 888 | 11.513 | 12,97 | +95,0% |
| Timiș | 748 | 11.437 | 15,29 | +67,8% |
| Prahova | 1.853 | 9.427 | 5,09 | +11,3% |
| Sălaj | 1.113 | 9.102 | 8,18 | −9,2% |
| Sibiu | 667 | 7.980 | 11,96 | −5,1% |
| Arad | 559 | 5.692 | 10,18 | +29,1% |
| Mehedinți | 559 | 5.454 | 9,76 | +76,7% |
| Botoșani | 638 | 4.931 | 7,73 | +8,8% |
| Galați | 225 | 4.163 | 18,50 | +84,8% |
| Vâlcea | 589 | 3.915 | 6,65 | +121,4% |
| Iași | 511 | 3.802 | 7,44 | +13,9% |
| Călărași | 79 | 2.375 | 30,06 | +54,9% |
| Buzău | 176 | 2.374 | 13,49 | −69,1% |
| Vrancea | 225 | 2.224 | 9,88 | −28,9% |
| Teleorman | 240 | 2.058 | 8,58 | +18,7% |
| Brăila | 158 | 1.851 | 11,72 | +19,9% |
| Giurgiu | 165 | 1.451 | 8,79 | +991,0% |
| Gorj | 127 | 1.132 | 8,91 | −22,6% |
| Vaslui | 133 | 1.060 | 7,97 | +358,9% |
| Tulcea | 33 | 866 | 26,24 | +35,7% |
| Ialomița | 51 | 574 | 11,25 | +19,6% |
| Olt | 61 | 490 | 8,03 | +25,6% |
| Constanța | 12 | 231 | 19,25 | +22,2% |
| Ilfov | 9 | 71 | 7,89 | +163,0% |
| București | 0 | 0 | — | — |
Cât s-a plătit cartofi
Prețul la poarta fermei (ce primește producătorul) și cotațiile de piață, în ultimii trei ani.
De unde vin cifrele
Suprafață și producție: Institutul Național de Statistică, matricele AGR108A (suprafața cultivată, hectare) și AGR109A (producția, tone), forma de proprietate „Total”.
Randament: calculat de agroPuls ca producție ÷ suprafață, în tone la hectar.
Prețuri: Institutul Național de Statistică. Prețurile INS la poarta fermei (PPA102C) și în piețe (PPA101A) sunt lunare; lunile recente sunt provizorii și pot fi revizuite.
Datele se reiau automat: anual pentru INS (de la sfârșitul lui ianuarie), lunar și săptămânal pentru prețuri.