Culturi · Legume

Cartofi în România: 1,20 mil. t în 2025

În 2025, România a recoltat 1.198.253 tone de cartofi de pe 80.625 hectare — a 9-a recoltă ca mărime din ultimii 11 ani, cu +13,8% față de 2024. Cea mai mare producție a fost în județele Suceava, Covasna și Dâmbovița.

Date INS: 2015–2025, pe județePrețuri: până în iunie 2026Actualizat automat
Producție 2025
1,20 mil. t
▲ +13,8% față de 2024
Suprafață 2025
81 mii ha
▲ +6,4% față de 2024
Randament 2025
14,86 t/ha
▲ +6,9% față de 2024
Față de media 2015–2025
−39,9%
media: 1,99 mil. t/an
Evoluție 2015–2025

Cum a variat recolta de la un an la altul

Suprafața se schimbă puțin de la un an la altul; producția urmează mai ales vremea. Linia punctată e media anilor.

Tabel pe ani
AnSuprafață (ha)Producție (t)Randament (t/ha)
202580.6251.198.25314,86
202475.7871.053.30213,90
202379.3961.183.46714,91
202280.6571.345.78016,69
202184.4021.397.83516,56
202098.4981.601.23916,26
2019170.0632.626.78815,45
2018169.3043.022.75817,85
2017167.4243.116.91218,62
2016182.2392.689.73314,76
2015191.7732.699.68414,08
Pe județe

Unde se cultivă cartofi

Cu cât județul e mai închis la culoare, cu atât valoarea e mai mare. Atinge un județ pentru detalii sau alege anul.

2025
Top 10 · producție 2025
  1. Suceava
    266.332 t
    22,2% din țară
  2. Covasna
    219.286 t
    18,3% din țară
  3. Dâmbovița
    147.689 t
    12,3% din țară
  4. Harghita
    89.593 t
    7,5% din țară
  5. Mureș
    54.163 t
    4,5% din țară
  6. Brașov
    51.558 t
    4,3% din țară
  7. Bacău
    48.136 t
    4,0% din țară
  8. Maramureș
    42.306 t
    3,5% din țară
  9. Alba
    28.335 t
    2,4% din țară
  10. Bistrița-Năsăud
    28.254 t
    2,4% din țară
Toate județele, tabel
JudețSuprafață (ha)Producție (t)Randament (t/ha)Producție vs 2024
Suceava13.570266.33219,63+20,6%
Covasna12.338219.28617,77−19,0%
Dâmbovița6.694147.68922,06+63,3%
Harghita5.23589.59317,11+2,6%
Mureș4.38854.16312,34−21,5%
Brașov3.39851.55815,17+37,6%
Bacău2.06448.13623,32+313,2%
Maramureș3.55842.30611,89+79,7%
Alba2.55728.33511,08−3,3%
Bistrița-Năsăud2.79628.25410,11−1,5%
Cluj2.03324.72312,16−2,4%
Hunedoara3.78823.3296,16+52,5%
Caraș-Severin2.19522.31510,17+54,1%
Neamț2.36519.7968,37+7,7%
Argeș1.19314.38512,06+90,8%
Bihor1.56912.0767,70−24,9%
Satu Mare1.06311.80411,10+29,5%
Dolj88811.51312,97+95,0%
Timiș74811.43715,29+67,8%
Prahova1.8539.4275,09+11,3%
Sălaj1.1139.1028,18−9,2%
Sibiu6677.98011,96−5,1%
Arad5595.69210,18+29,1%
Mehedinți5595.4549,76+76,7%
Botoșani6384.9317,73+8,8%
Galați2254.16318,50+84,8%
Vâlcea5893.9156,65+121,4%
Iași5113.8027,44+13,9%
Călărași792.37530,06+54,9%
Buzău1762.37413,49−69,1%
Vrancea2252.2249,88−28,9%
Teleorman2402.0588,58+18,7%
Brăila1581.85111,72+19,9%
Giurgiu1651.4518,79+991,0%
Gorj1271.1328,91−22,6%
Vaslui1331.0607,97+358,9%
Tulcea3386626,24+35,7%
Ialomița5157411,25+19,6%
Olt614908,03+25,6%
Constanța1223119,25+22,2%
Ilfov9717,89+163,0%
București00——
Prețuri

Cât s-a plătit cartofi

Prețul la poarta fermei (ce primește producătorul) și cotațiile de piață, în ultimii trei ani.

Cartofi de toamnă1,42 lei/kgiunie 2026 · Institutul Național de Statistică
Cartofi timpurii, semitimpurii și de vară1,51 lei/kgiulie 2026 · Institutul Național de Statistică
Cartofi de toamnă3,15 lei/kgiunie 2026 · Institutul Național de Statistică
Cartofi timpurii și de vară3,15 lei/kgiulie 2026 · Institutul Național de Statistică
Surse și metodă

De unde vin cifrele

Suprafață și producție: Institutul Național de Statistică, matricele AGR108A (suprafața cultivată, hectare) și AGR109A (producția, tone), forma de proprietate „Total”.

Randament: calculat de agroPuls ca producție ÷ suprafață, în tone la hectar.

Prețuri: Institutul Național de Statistică. Prețurile INS la poarta fermei (PPA102C) și în piețe (PPA101A) sunt lunare; lunile recente sunt provizorii și pot fi revizuite.

Datele se reiau automat: anual pentru INS (de la sfârșitul lui ianuarie), lunar și săptămânal pentru prețuri.

Alte culturi