Legume în România: 2,11 mil. t în 2025
În 2025, România a recoltat 2.111.298 tone de legume de pe 164.791 hectare — a 10-a recoltă ca mărime din ultimii 11 ani, cu +0,9% față de 2024. Cea mai mare producție a fost în județele Dâmbovița, Galați și Suceava.
Cum a variat recolta de la un an la altul
Suprafața se schimbă puțin de la un an la altul; producția urmează mai ales vremea. Linia punctată e media anilor.
Tabel pe ani
| An | Suprafață (ha) | Producție (t) | Randament (t/ha) |
|---|---|---|---|
| 2025 | 164.791 | 2.111.298 | 12,81 |
| 2024 | 178.436 | 2.092.146 | 11,72 |
| 2023 | 179.722 | 2.313.038 | 12,87 |
| 2022 | 177.632 | 2.426.143 | 13,66 |
| 2021 | 197.677 | 3.495.105 | 17,68 |
| 2020 | 200.501 | 3.483.035 | 17,37 |
| 2019 | 227.720 | 3.529.648 | 15,50 |
| 2018 | 226.328 | 3.797.436 | 16,78 |
| 2017 | 224.571 | 3.638.447 | 16,20 |
| 2016 | 228.124 | 3.358.389 | 14,72 |
| 2015 | 239.494 | 3.673.500 | 15,34 |
Unde se cultivă legume
Cu cât județul e mai închis la culoare, cu atât valoarea e mai mare. Atinge un județ pentru detalii sau alege anul.
- Dâmbovița189.501 t9,0% din țară
- Galați188.190 t8,9% din țară
- Suceava114.470 t5,4% din țară
- Ialomița112.255 t5,3% din țară
- Dolj98.256 t4,7% din țară
- Arad89.844 t4,3% din țară
- Timiș85.008 t4,0% din țară
- Olt81.899 t3,9% din țară
- Iași71.138 t3,4% din țară
- Buzău62.112 t2,9% din țară
Toate județele, tabel
| Județ | Suprafață (ha) | Producție (t) | Randament (t/ha) | Producție vs 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Dâmbovița | 10.777 | 189.501 | 17,58 | +4,8% |
| Galați | 9.675 | 188.190 | 19,45 | +16,3% |
| Suceava | 8.826 | 114.470 | 12,97 | −4,1% |
| Ialomița | 5.332 | 112.255 | 21,05 | +56,4% |
| Dolj | 6.536 | 98.256 | 15,03 | −5,6% |
| Arad | 7.564 | 89.844 | 11,88 | −4,7% |
| Timiș | 6.306 | 85.008 | 13,48 | −8,6% |
| Olt | 5.993 | 81.899 | 13,67 | −7,2% |
| Iași | 6.643 | 71.138 | 10,71 | −9,8% |
| Buzău | 4.848 | 62.112 | 12,81 | −2,5% |
| Bacău | 3.678 | 59.302 | 16,12 | +37,9% |
| Cluj | 4.395 | 54.493 | 12,40 | +5,8% |
| Mureș | 4.990 | 53.775 | 10,78 | −5,4% |
| Alba | 4.496 | 52.702 | 11,72 | +2,7% |
| Botoșani | 5.397 | 51.854 | 9,61 | −4,6% |
| Vrancea | 4.429 | 49.514 | 11,18 | +3,2% |
| Ilfov | 4.104 | 48.247 | 11,76 | +2,8% |
| Giurgiu | 3.472 | 47.880 | 13,79 | −3,0% |
| Teleorman | 4.823 | 46.815 | 9,71 | +10,2% |
| Argeș | 3.504 | 44.594 | 12,73 | −4,2% |
| Satu Mare | 3.527 | 43.801 | 12,42 | −3,7% |
| Bihor | 3.906 | 39.143 | 10,02 | −10,0% |
| Sălaj | 2.419 | 37.231 | 15,39 | −0,9% |
| Vaslui | 3.404 | 35.924 | 10,55 | −8,1% |
| Prahova | 4.787 | 35.443 | 7,40 | −1,3% |
| Tulcea | 3.496 | 35.406 | 10,13 | −14,2% |
| Vâlcea | 3.186 | 28.181 | 8,85 | −3,1% |
| Constanța | 2.025 | 27.522 | 13,59 | +21,6% |
| Neamț | 2.509 | 26.918 | 10,73 | −12,8% |
| Hunedoara | 3.090 | 26.064 | 8,43 | −4,8% |
| Brăila | 1.784 | 25.534 | 14,31 | +2,9% |
| Mehedinți | 2.165 | 24.845 | 11,48 | −35,2% |
| Gorj | 2.729 | 23.263 | 8,52 | −4,0% |
| Covasna | 1.502 | 20.757 | 13,82 | +5,0% |
| Bistrița-Năsăud | 1.795 | 17.819 | 9,93 | −13,4% |
| Sibiu | 1.600 | 14.754 | 9,22 | −1,1% |
| Maramureș | 1.340 | 13.529 | 10,10 | −4,8% |
| Călărași | 1.308 | 12.677 | 9,69 | −6,5% |
| Caraș-Severin | 1.434 | 10.120 | 7,06 | −11,4% |
| Brașov | 478 | 5.440 | 11,38 | +0,7% |
| Harghita | 512 | 4.981 | 9,73 | −17,0% |
| București | 7 | 97 | 13,86 | +1.112,5% |
De unde vin cifrele
Suprafață și producție: Institutul Național de Statistică, matricele AGR108A (suprafața cultivată, hectare) și AGR109A (producția, tone), forma de proprietate „Total”.
Randament: calculat de agroPuls ca producție ÷ suprafață, în tone la hectar.
Datele se reiau automat: anual pentru INS (de la sfârșitul lui ianuarie), lunar și săptămânal pentru prețuri.